Roblox

Roblox

Roblox to platforma gier onlinei system tworzenia gier, który umożliwia użytkownikom programowanie gier i granie w gry stworzone przez innych użytkowników. Platforma, założona przez Davida Baszuckiego i Erika Cassela w 2004 r. I wydana w 2006 r., Obsługuje tworzone przez użytkowników gry wielu gatunków zakodowane w języku programowania Lua. Przez większość historii Roblox był stosunkowo mały, zarówno jako platforma, jak i firma, ze względu na brak zainteresowania zarówno współzałożyciela Baszuckiego relacjami prasowymi, jak i „gubienie się w tłumie” na dużej liczbie wydanych platform W tym samym czasie. Roblox zaczął gwałtownie rosnąć w drugiej połowie 2010 roku, a wzrost ten został wzmocniony przez pandemię COVID-19.

Roblox jest darmowy, a zakupy w grze są dostępne za pośrednictwem wirtualnej waluty o nazwie „Robux”. Od sierpnia 2020 r. Roblox ma ponad 164 miliony aktywnych użytkowników miesięcznie, z których gra ponad połowa wszystkich dzieci w wieku poniżej 16 lat w Stanach Zjednoczonych. Roblox Corporation, która rozwija, publikuje i obsługuje grę, ma wycenę szacowaną na 29,5 miliarda dolarów w wyniku tak dużej bazy graczy.

Roblox otrzymał ogólnie pozytywne recenzje od krytyków.

Roblox Studio

Roblox umożliwia graczom tworzenie własnych gier za pomocą własnego silnika Roblox Studio, w który mogą następnie grać inni użytkownicy. Gry są kodowane w zorientowanym obiektowo systemie programowania, wykorzystującym język programowania Lua do manipulowania środowiskiem gry. Użytkownicy mogą tworzyć treści do kupienia poprzez jednorazowe zakupy, zwane „przepustkami do gier”, a także mikrotransakcje, które można kupić więcej niż raz, zwane „produktami dla programistów” lub „produktami”. Procent przychodów z zakupów jest dzielony między dewelopera i Roblox Corporation. Większość gier wyprodukowanych przy użyciu Roblox Studio jest tworzona przez dzieci, a łącznie 20 milionów gier rocznie jest tworzonych przy jego użyciu.

Przedmioty i waluta

Roblox pozwala graczom kupować, sprzedawać i tworzyć wirtualne przedmioty, które można wykorzystać do ozdobienia ich wirtualnej postaci, która służy jako ich awatar na platformie. Ubrania może kupić każdy, ale tylko gracze z członkostwem premium mogą je sprzedać. Tylko administratorzy Roblox mogą sprzedawać akcesoria, części ciała, sprzęt i paczki na oficjalnym koncie użytkownika Roblox; wirtualne czapki i akcesoria mogą być również publikowane przez kilku wybranych użytkowników, którzy mają doświadczenie w pracy z Roblox Corporation. Jest kilka osób, które projektują przedmioty jako pracę na pełny etat, a najlepiej zarabiający twórcy zarabiają ponad 100 000 USD rocznie na sprzedaży. Przedmioty o statusie edycji limitowanej mogą być wymieniane lub sprzedawane tylko przez użytkowników posiadających status członkostwa premium.

Robux to wirtualna waluta w Roblox, która umożliwia graczom kupowanie różnych przedmiotów. Gracze mogą zdobyć Robuxa, kupując go za prawdziwą walutę, z powtarzających się stypendiów przyznawanych członkom z członkostwem premium oraz od innych graczy, produkując i sprzedając wirtualną zawartość w Roblox. Robux nabyty w drodze sprzedaży treści generowanych przez użytkowników można wymienić na walutę rzeczywistą za pośrednictwem systemu Developer Exchange dostępnego na stronie internetowej. Istnieje znaczna liczba oszustw związanych z Robuxem, głównie związanych z automatycznymi wiadomościami promującymi oszukańcze strony internetowe, oszukańcze gry mające wyglądać na rozdawanie darmowego Robuxa oraz nieprawidłowe kody Robux.

Roblox czasami organizuje rzeczywiste i wirtualne wydarzenia. W przeszłości organizowali wydarzenia, takie jak BloxCon, który był konwencją dla zwykłych graczy na platformie. Roblox organizuje coroczne wydarzenie nazywane „Bloxy Awards”, o ceremonii wręczenia nagród która działa także na zbiórkę pieniędzy. Odbywająca się wirtualnie na platformie edycja Bloxy Awards 2020 przyciągnęła 600000 widzów. Roblox Corporation corocznie organizuje Roblox Developers Conference, trzydniowe wydarzenie dostępne tylko dla zaproszonych w San Francisco, na którym najlepsi twórcy treści na stronie dowiesz się o nadchodzących zmianach na platformie. Roblox Corp był również gospodarzem podobnych wydarzeń w Londynie i Amsterdamie .

Roblox okazjonalnie angażuje się w wydarzenia promujące filmy, takie jak te mające na celu promocję Wonder Woman 1984 i Aquaman . W 2020 r Roblox odbył swój pierwszy wirtualny koncert, który został w porównaniu do amerykańskiego rapera Travis Scott „s wirtualnym koncercie w Fortnite, podczas której amerykański raper Lil Nas X zadebiutował piosenką Święto do publiczność graczy Roblox.

W internecie są także darmowe kolorowanki Roblox do druku.