Premiera kart graficznych NVIDIA RTX 30X0 – Szybsze, Większe, Lepsze

Minęły dwa lata od czasu, gdy po raz ostatni widzieliśmy nowy procesor graficzny dla graczy od firmy NVIDIA, ponieważ zeszłoroczne superkomputery były tylko wybiciem prędkości serii RTX 2000 od 2018 roku. Gracze długo oczekiwali na pojawienie się serii RTX 3000 firmy NVIDIA, zwłaszcza po tym, jak po ogłoszeniu architektury Ampere pojawiły się niezliczone plotki i oczekiwania dotyczące wydajności. Seria RTX 3000 bazuje na zapowiadanej wcześniej w tym roku architekturze Ampere firmy NVIDIA oraz na układzie superkomputerowym A100 i karcie graficznej AI. NVIDIA nieprzerwanie przewodzi w dziedzinie grafiki praktycznie w każdym segmencie i bez wątpienia w zakresie wydajności w grach. Wszyscy spodziewają się, że w tym roku AMD wprowadzi konkurencyjną ofertę high-endową, więc naturalnie można by oczekiwać, że NVIDIA pojawi się na rynku z konkurencyjną ofertą. NVIDIA nie planuje jednak konkurować wyłącznie w oparciu o surową, rastrowaną wydajność GPU; firma coraz bardziej skłania się ku rdzeniom RT i Tensor, które dodała do serii procesorów graficznych RTX, aby wyróżnić się na tle konkurencji. Wreszcie, ekosystem układów GeForce firmy NVIDIA zyskuje na sile i lepkości dzięki niektórym z tych nowych funkcji i aplikacji.

Karty graficzne z serii RTX 3000

W chwili wprowadzenia na rynek, seria RTX 3000 składa się z trzech procesorów graficznych, przy czym RTX 3080 stanowi centrum uwagi i centrum linii. Jest to zgodne z przeszłymi strategiami firmy NVIDIA w odniesieniu do praktycznie każdego układu GPU, który firma wprowadziła na rynek w ciągu ostatniej dekady. Wszystkie trzy procesory graficzne z serii RTX 3000 są produkowane z wykorzystaniem niestandardowego węzła technologicznego firmy Samsung o długości 8 nm, dzięki czemu NVIDIA może zbudować ten 28 miliardowy tranzystorowy procesor graficzny z tak wieloma rdzeniami i nadal zmieścić go w obudowie karty graficznej. Te nowe procesory graficzne wyposażone są w nowe rdzenie Shader firmy NVIDIA, rdzenie Ray Tracing 2. generacji oraz rdzenie Tensor 3. generacji, i to tylko w samym układzie. Cała seria RTX 3000 będzie także wyposażona w nowy, opracowany przez firmę NVIDIA RTX IO, który integruje wiele technologii pamięci masowej, w tym nowe API DirectStorage firmy Microsoft. DirectStorage wykorzystuje zalety superszybkiej pamięci masowej PCIe Gen4 NVMe, aby ładować zasoby gier bezpośrednio do pamięci GPU z dysku SSD systemu, skracając czas ładowania i poprawiając opóźnienia. Seria RTX 3000 będzie również wyposażona w GDDR6X firmy Micron, co firma potwierdziła już na początku tego miesiąca. Włączenie tej nowej pamięci przekłada się na prawie 1 GB/s przepustowości pamięci na najwyższej klasy karcie z serii RTX 3000, RTX 3090, z 24 GB pamięci VRAM. Te nowe procesory graficzne obsługują także złącza HDMI 2.1, DisplayPort 1.4a oraz pierwszy dyskretny procesor graficzny obsługujący kodek AV1.

Układ GPU RTX 3080, podobnie jak RTX 2080, posiada trzy różne rodzaje rdzeni wewnątrz układu GPU: Shader, Ray Tracing i Tensor. NVIDIA podniosła wydajność każdego z rdzeni pod względem wydajności, dzięki czemu RTX 3080 ma ogromną wydajność 30 TFLOPS shaderów w porównaniu z 11 TFLOPS w RTX 2080. Ta poprawa wydajności rdzenia shadera jest prawie trzykrotnie większa niż w RTX 2080. Rdzenie Ray Tracing są również modernizowane do 58 TFLOPS wydajności Ray Tracing, według danych NVIDIA, w porównaniu do 34 TFLOPS wydajności w RTX 2080. Rdzenie Tensor trzeciej generacji są także modernizowane do 238 TFLOPS wydajności z 89 TFLOPS w RTX 2080. Oznacza to ogromny wzrost wydajności w stosunku do poprzednich generacji. RTX 3080 oferuje również 10 GB GDDR6X, czyli o 2 GB więcej niż RTX 2080, ale o 1 GB mniej niż RTX 2080 Ti. Cała ta wydajność jest możliwa dzięki 320W TDP, który jest o około 100W lub prawie 50% wyższy niż RTX 2080.

RTX 3090 od NVIDIA, który został zaprojektowany, aby pomóc firmie zachować jej koronę wydajności. RTX 3090 to nieco bardziej energochłonny procesor graficzny niż RTX 3080 o mocy 350W TDP, ale także 24GB GDDR6X zamiast 10GB. RTX 3090 jest w rzeczywistości odpowiednikiem serii RTX 3000 dla serii Titan firmy NVIDIA, co daje pełny procesor graficzny dla tych, którzy potrzebują wydajności i są skłonni za nią zapłacić. Tym razem jednak NVIDIA czyni go bardziej dostępnym i przystępnym cenowo za 1.499 dolarów. Jednakże, ten procesor graficzny naprawdę nie jest przeznaczony dla większości graczy, ponieważ nigdy nie wykorzystają oni w pełni 24GB GDDR6X lub nie będą potrzebować dodatkowej wydajności, jaką zapewnia. NVIDIA twierdzi, że jest to pierwszy procesor graficzny, który umożliwia rozgrywkę w grach 8K 60, co ma sens, ponieważ aby móc obsługiwać tak dużą rozdzielczość, potrzebne byłyby 24GB. RTX 3090, według firmy NVIDIA, jest o 50% szybszy niż Titan RTX, dlatego też oferuje taką premię. RTX 3090 będzie dostępny od 24 września, ale podobnie jak RTX 3080, będziemy musieli zobaczyć, gdzie ceny rynkowe oscylują, biorąc pod uwagę Covid-19 i pracę na komponentach komputerowych.

Różnice w oprogramowaniu

Firma NVIDIA zainwestowała sporo czasu i pieniędzy w sukces rdzeni RT i Tensor w serii procesorów graficznych RTX. Kiedy dwa lata temu uruchomiono serię RTX, korzyści te nie były od razu widoczne, gdy kilka gier obsługiwało Ray Tracing lub korzystało z rdzeni tensora układu GPU. Obecnie jednak firma NVIDIA współpracuje z twórcami oprogramowania nad wprowadzeniem obsługi Ray Tracing w takich grach jak Minecraft, a obecnie Fortnite. Gry te cieszą się niesamowitą popularnością wśród młodszej publiczności, która zawsze szuka sposobów na poprawę wrażeń z gry, budżetu i możliwości rodziców. Nawet tak popularne tytuły jak Call of Duty Modern Warfare and Control przyjęły NVIDIA RTX, a gorąco oczekiwany CyberPunk 2077 pojawi się jeszcze w tym roku.

Oprócz znacznej poprawy obsługi ray tracingu, NVIDIA wprowadza także aplikacje takie jak NVIDIA Reflex, która optymalizuje potok renderujący w celu skrócenia czasu reakcji i zmniejszenia opóźnień w wyświetlaniu. NVIDIA Reflex będzie dostępny we wrześniu, pokazując zaangażowanie firmy NVIDIA na rzecz graczy i gwarantując, że procesor graficzny będzie w stanie zapewnić wystarczająco niski czas reakcji, by sprostać wymaganiom wyświetlaczy 360 Hz, które firma NVIDIA pomaga wprowadzić na rynek. Jesienią tego roku wyświetlacze „eSports” pochodzą od takich partnerów jak Acer, Alienware, ASUS i MSI. Monitory G-Sync z serii „eSports” przeznaczone są dla mniejszych grup graczy, którzy chcą konkurować zawodowo i potrzebują absolutnie najwyższej liczby klatek i najniższych opóźnień.

Kolejnym kluczowym oprogramowaniem, które firma NVIDIA zapowiada, jest RTX Broadcast, który będzie działał na wszystkich procesorach graficznych RTX, gdy pojawi się we wrześniu. RTX Broadcast wykorzystuje rdzenie tensora i możliwości SI układów GPU RTX do usuwania szumów dźwiękowych, które pochodzą z obecnej wersji RTX Voice Beta firmy NVIDIA, używanej przez firmę Anshel od miesięcy z bardzo dużym uznaniem. Jednak oprócz redukcji szumów, RTX Broadcast zajmuje się także wykrywaniem tła i pozwala na wstawianie dowolnego tła do transmisji wideo lub gier strumieniowych. Oprócz tych czynności umożliwia również automatyczne kadrowanie kamerą internetową, która automatycznie podąża za twarzą użytkownika. Żadna z tych funkcji nie jest nowością dla firmy NVIDIA. Mimo to, w większości przypadków, funkcje te są ograniczone do konkretnych aplikacji, a teraz NVIDIA udostępnia je praktycznie każdej aplikacji, która będzie współpracować z firmą NVIDIA. Gdyby beta pakietu RTX Voice firmy NVIDIA była wskazówką, RTX Broadcast powinien być świetnym oprogramowaniem dla milionów graczy, którzy korzystają z niego w Internecie, ale także dla milionów graczy, którzy obecnie używają swoich urządzeń do pracy w domu, również w czasach COVID.

Wszystko to składa się na NVIDIA, dodając do tego lepsze wrażenia, które sprawiają, że gra staje się lepsza. Lepsze wrażenia oznaczają mniejsze prawdopodobieństwo zmian i to jest dobra rzecz.