Squid Game

Squid Game

Squid Game (koreański: 오징어 게임; RR: Ojing-eo Geim) to południowokoreański serial telewizyjny z gatunku survival drama, nadawany na Netflixie. Napisany i wyreżyserowany przez Hwang Dong-hyuk, gwiazdami są Lee Jung-jae, Park Hae-soo, Wi Ha-joon, Jung Ho-yeon, O Yeong-su, Heo Sung-tae, Anupam Tripathi i Kim Joo-ryoung. Serial, dystrybuowany przez Netflix, został wydany na całym świecie 17 września 2021 r.

Serial obraca się wokół konkursu, w którym 456 graczy, wszyscy wyciągnięci z różnych środowisk, ale każdy głęboko zadłużony, grają w serię gier dla dzieci ze śmiertelnymi karami, jeśli przegrają, aby mieć szansę na wygranie nagrody 45,6 miliarda wonów (38,5 miliona dolarów). Hwang wymyślił to na podstawie własnych zmagań ekonomicznych we wczesnym okresie życia, a także nierówności klasowych w Korei Południowej. Chociaż początkowo napisał go w 2008 roku, nie był w stanie znaleźć firmy produkcyjnej, która sfinansowałaby pomysł, dopóki Netflix nie zainteresował się nim w 2019 roku w ramach dążenia do rozszerzenia swojej oferty programów zagranicznych. Hwang sam napisał i wyreżyserował wszystkie dziewięć odcinków.

Squid Game otrzymał uznanie krytyków i przyciągnął międzynarodową uwagę. W ciągu tygodnia od premiery stał się jednym z najchętniej oglądanych programów Netflixa na kilku rynkach regionalnych; w ciągu pierwszych 28 dni od premiery przyciągnął ponad 111 milionów widzów, prześcigając Bridgerton jako najczęściej oglądany program sieci.

Opis fabuły:

Seong Gi-hun, rozwiedziony i zadłużony szofer, zostaje zaproszony do zagrania w serię gier dla dzieci, w których ma szansę na dużą nagrodę pieniężną. Przyjmując ofertę, zostaje zabrany do nieujawnionego miejsca, gdzie znajduje się wśród 455 innych graczy, którzy również są głęboko zadłużeni. Gracze są ubrani w zielone dresy i są pilnowani przez cały czas przez zamaskowanych strażników w różowych kombinezonach, a gry nadzoruje Front Man, który nosi czarną maskę i czarny mundur. Gracze wkrótce odkrywają, że przegrana gry skutkuje ich śmiercią, a każda śmierć dodaje 100 milionów jenów do potencjalnej nagrody głównej o wartości 45,6 miliarda jenów. Gi-hun sprzymierza się z innymi graczami, w tym jego przyjacielem z dzieciństwa Cho Sang-woo, aby spróbować przetrwać fizyczne i psychologiczne zwroty akcji.

Główna obsada

Liczby w nawiasach oznaczają numer przypisany postaci w grze Squid.

  • Lee Jung-jae jako Seong Gi-hun (성기훈, koreańska wymowa:  [sʌŋ gi hun] , 456), szofer i uzależniony od hazardu, mieszka z matką i walczy o finansowe utrzymanie córki. Bierze udział w Grze, aby uregulować swoje liczne długi.
  • Park Hae-soo jako Cho Sang-woo (조상우, koreańska wymowa:  [tɕo saŋ u], 218), szef zespołu inwestycyjnego w firmie papierów wartościowych, jest juniorem Gi-hun i był utalentowanym studentem, który studiował na Narodowym Uniwersytecie w Seulu , ale teraz jest poszukiwany przez policję za kradzież pieniędzy jego klientom.
  • Wi Ha-joon jako Hwang Jun-ho (황준호, koreańska wymowa:  [hwaːŋ tɕun ho] ),  policjant, który zakrada się do gry jako strażnik, by odnaleźć swojego zaginionego brata.
  • Jung Ho-yeon jako Kang SAE-byeok (강 새벽, Korean wymowa:  [Gan sɛ bjʌk] , 067), dezerter Korei Północnej , który wchodzi do gry, aby zapłacić za maklera, znaleźć i odzyskać przy życiu członków rodziny, którzy są nadal za granicą.
  • O Yeong-su jako Oh Il-nam (오일남, koreańska wymowa:  [o il nam] , 001), starszy mężczyzna z guzem mózgu, który woli grać w Grę niż czekać na śmierć w zewnętrznym świecie.
  • Heo Sung-tae jako Jang Deok-su (장덕수, koreańska wymowa:  [dzaŋ dʌk su] , 101), gangster, który wchodzi do Gry, aby uregulować swoje ogromne długi hazardowe.
  • Anupam Tripathi jako Abdul Ali (알리, 199), cudzoziemiec z Pakistanu, który wchodzi do gry, aby utrzymać swoją młodą rodzinę po tym, jak jego pracodawca odmawia mu zapłaty przez miesiące.
  • Kim Joo-ryoung jako Han Mi-nyeo (한미녀, koreańska wymowa:  [han mi njʌ] , 212), tajemnicza i manipulująca kobieta, która twierdzi, że jest biedną samotną matką.

Rozwój 

Od 2008 roku Hwang Dong-hyuk próbował sprzedać swoją historię różnym koreańskim grupom producenckim i aktorom, ale powiedziano mu, że jest zbyt groteskowa i nierealistyczna. W 2010 roku Netflix odnotował duży wzrost oglądalności poza Ameryką Północną i zaczął inwestować w produkcje w innych regionach, w tym w Korei.  Ted Sarandos , co-CEO Netflix, stwierdził w 2018 roku, że szuka więcej sukcesów od zagranicznych produkcji: „Ekscytującą rzeczą byłoby dla mnie, gdyby kolejne Stranger Things pochodziły spoza Ameryki. W tej chwili, historycznie, nic na taką skalę pochodzi z dowolnego miejsca poza Hollywoodem”. Netflix zainteresował się scenariuszem Hwanga w 2019 roku, i ogłosili we wrześniu 2019 r., że wyprodukują dzieło Hwanga jako oryginalną serię, początkowo zatytułowaną Round Six . Bela Bajaria z Netflix, szef globalnych operacji telewizyjnych, powiedział, że o ich zainteresowaniu pracą Hwanga „wiedzieliśmy, że będzie to duże w Korei, ponieważ miał szanowanego reżysera ze śmiałą wizją” i że „ K-Dramas również dobrze podróżuje po Azji”. Jeśli chodzi o powrót do projektu, Hwang skomentował: „To smutna historia. Ale powodem, dla którego wróciłem do projektu, jest to, że świat za 10 lat przekształcił się w miejsce, w którym te niewiarygodne historie przetrwania są tak pasujące, i odkryłem, że jest to czas, kiedy ludzie będą nazywać te historie intrygujące i realistyczne”. Hwang uważał ponadto, że pandemia COVID-19 w 2020 i 2021 r. wpłynęła na ekonomiczne dysproporcje między klasami w Korei Południowej, i powiedział, że „wszystkie te punkty sprawiły, że historia była bardzo realistyczna dla ludzi w porównaniu do sytuacji sprzed dekady”.  Wraz z zamówieniem Netflix koncepcja filmu została rozszerzona do serii dziewięciu odcinków, a Hwang powiedział, że był w stanie rozwinąć scenariusz tak, aby „skoncentrował się na relacjach między ludźmi [i] historiach, które każdy z nich ludzie mieli”.

Hwang sam napisał całą serię, a napisanie dwóch pierwszych odcinków zajęło mu prawie sześć miesięcy, po czym zwrócił się do przyjaciół, aby uzyskać informacje na temat dalszego rozwoju.  Hwang odniósł się również do wyzwań związanych z przygotowaniami do występu, które były fizycznie i psychicznie wyczerpujące, mówiąc, że podczas robienia pierwszego sezonu wypadło mu sześć zębów. Hwang początkowo powiedział, że nie ma bezpośrednich planów napisania sequela Squid Game, stwierdzając, że nie miał dobrze opracowanych planów na dalszy ciąg historii, a gdyby miał taką historię napisać, prawdopodobnie miałby do pomocy sztab scenarzystów i reżyserów.  Hwang powiedział w wywiadzie dla The Times, że drugi sezon może bardziej skupiać się na historii Front Mana, a także zawierać więcej informacji o policji. Sam Hwang był byłym funkcjonariuszem policji i powiedział: „Myślę, że problem z funkcjonariuszami policji to nie tylko problem w Korei. Widzę to w wiadomościach globalnych, że policja może bardzo późno działać – jest więcej ofiar lub sytuacja się pogorszy, ponieważ nie działają wystarczająco szybko. To była kwestia, którą chciałem poruszyć”.  Dodał, że chce również zbadać relacje między tajemniczym Front Manem a jego bratem policjantem Hwang Jun-ho, a także tło postaci sprzedawcy ( w tej roli Gong Yoo ). Wraz z popularnością serialu Hwang wyraził później opinię na temat możliwości drugiego sezonu, mówiąc CNN: „W tej chwili nie ma nic potwierdzonego, ale tak wielu ludzi jest entuzjastycznie nastawionych, że naprawdę to rozważam”.

Hwang mówi, że czerpał inspirację z japońskiej mangi survivalowej, takiej jak Battle Royale , Liar Game Gambling Apocalypse: Kaiji ; jednak obawiał się, że fabuła była „zbyt trudna do zrozumienia i dziwaczna” w tym czasie. Hwang stwierdził: „Chciałem napisać historię, która byłaby alegorią lub bajką o nowoczesnym społeczeństwie kapitalistycznym, czymś, co przedstawia ekstremalną rywalizację, trochę jak ekstremalną rywalizację życiową. wszyscy spotkali się w prawdziwym życiu”.  Opisał pracę jako „opowieść o przegranych”. Dwóch głównych bohaterów, Gi-hun i Sang-Woo, zostało oparte na osobistych doświadczeniach Hwanga i reprezentowało „dwie strony” jego samego; Gi-hun podzielał te same aspekty bycia wychowywanym przez samotną matkę znajdującą się w trudnej sytuacji ekonomicznej, podczas gdy Sang-Woo zastanawiał się, czy Hwang uczęszczał na Seul National University z wysokimi oczekiwaniami ze strony rodziny i sąsiedztwa.

Hwang oparł narrację na koreańskich grach ze swojego dzieciństwa, aby pokazać ironię gry z dzieciństwa, w której rywalizacja nie była ważna, stając się ekstremalną rywalizacją o życie ludzi. Dodatkowo, ponieważ jego początkowy scenariusz był przeznaczony do filmu, zdecydował się na wykorzystanie gier dla dzieci o prostych zasadach, które były łatwe do wyjaśnienia, w przeciwieństwie do innych filmów typu survival, wykorzystujących gry o skomplikowanych zasadach.  Główna gra, którą wybrał, czyli Squid Game, była popularną koreańską grą dla dzieci z lat 70. i 80. XX wieku. Hwang wspominał grę w Squid Game jako „najbardziej agresywną fizycznie grę w dzieciństwie, w którą grałem w okolicznych uliczkach jako dziecko, dlatego też najbardziej ją kochałem” i dlatego „jest to najbardziej symboliczna gra, która odzwierciedla współczesne konkurencyjne społeczeństwo, więc Wybrałem to jako tytuł serialu”.  Gra „Czerwone światło, Zielone światło” została wybrana ze względu na jej potencjał, aby za jednym zamachem zdobyć wielu przegranych. Jeśli chodzi o wybór, Hwang powiedział: „Gra została wybrana, ponieważ scena wypełniona tak wieloma osobami losowo poruszającymi się i zatrzymującymi może być postrzegana jako absurdalny, ale smutny taniec grupowy”.  Hwang żartował, że wybrana przez nich gra z cukierkami dalgona może wpłynąć na sprzedaż dalgony, podobnie jak sprzedaż koreańskich gów (tradycyjne kapelusze) rozkwitły po emisji serialu Kingdom . Lizanie cukierka, aby uwolnić kształt, było czymś, co Hwang powiedział, że zrobił jako dziecko i wprowadził to do scenariusza.  Hwang rozważał inne koreańskie gry dla dzieci, takie jak Gonggi , Dong, Dong, Dongdaemun i Dlaczego przyszedłeś do mojego domu? (우리 집에 왜 왔니?, koreański wariant Hana Ichi Monme).

Casting

Hwang powiedział, że zdecydował się obsadzić Lee Jung-jae jako Gi-hun, postać zainspirowaną przez organizatorów strajku robotniczego Ssang Yong Motor z 2009 roku  [ ko ] przeciwko masowym zwolnieniom, aby „zniszczyć jego charyzmatyczny wizerunek przedstawiony w poprzedniej roli”. Jung Ho-yeon została poproszona przez jej nową firmę zarządzającą o przesłanie wideo na przesłuchanie do serialu, gdy kończyła sesję w Meksyku i przygotowywała się do New York Fashion Week. Chociaż było to jej pierwsze przesłuchanie jako aktorka, a jej oczekiwania były niskie, Hwang powiedziała: „W momencie, gdy zobaczyłem jej taśmę z przesłuchania z Nowego Jorku, od razu pomyślałem:„ to jest dziewczyna, której pragniemy ”. Moje pierwsze wrażenie było takie, że jest dzika i wolna jak nieokiełznany koń”. Zarówno Gong Yoo, jak i Lee Byung Hun pracowali z Hwangiem podczas jego poprzednich filmów, odpowiednio Silenced i The Fortress , a Hwang poprosił obu o występy w małych rolach w Squid Game . Obsadzając Ali Abdula, Hwang powiedział: „Trudno było znaleźć dobrych zagranicznych aktorów w Korei”. Wybrał Anupama Tripathi ze względu na jego emocjonalne zdolności aktorskie i płynną znajomość koreańskiego.

Casting do serialu został potwierdzony 17 czerwca 2020 r.

Kostium, scenografia i filmowanie

Produkcja i zdjęcia do serialu trwały od czerwca do października 2020 r., z obowiązkową miesięczną przerwą w związku z trwającą pandemią COVID-19 . Według Bloomberg News , Netflix wydał około 21 milionów dolarów na produkcję serialu.

Ponieważ Netflix kierował pracę do globalnej publiczności, podkreślono oprawę wizualną i uproszczono niektóre zasady gier dla dzieci, aby uniknąć potencjalnych problemów z barierą językową. Kolorowe zestawy i kostiumy zostały zaprojektowane tak, aby wyglądały jak świat fantasy. Zarówno gracze, jak i żołnierze noszą charakterystyczny kolor, aby zmniejszyć poczucie indywidualności i podkreślić różnicę między obiema grupami. Zielone dresy noszone przez graczy były inspirowane strojami sportowymi z lat 70., znanymi jako trainingbok ( koreański : 트레이닝복 ).  Korytarze i schody przypominające labirynt czerpie inspirację z 4-wymiarowych rysunków schodów MC Escher. Skomplikowana sieć tuneli między areną, akademikiem i biurem administracyjnym została zainspirowana koloniami mrówek.

Większość zestawów była kombinacją praktycznych zestawów i tła z kluczem chrominancji . Na przykład w scenach Glass Stepping Stones zestaw znajdował się zaledwie 1,5 metra (4,9 stopy) nad ziemią, używając ekranów z kluczem chromatycznym do symulacji wysokości w postprodukcji. Podczas kręcenia było to na tyle daleko od ziemi, że aktorzy byli nerwowi, co przyczyniło się do powstania sceny.  Ekipa spędziła najwięcej czasu na tworzeniu zestawu do gry Marbles, tworząc mieszankę realizmu i fałszu, aby odzwierciedlić naturę życia i śmierci samych gier.

Lalka-robot w pierwszym odcinku, „Red Light, Green Light”, została zainspirowana Younghee, postacią, która pojawiła się na okładkach koreańskich podręczników w latach 70. i 80., a jej fryzura była inspirowana fryzurą córki Hwanga.  Lalka śpiewa po koreańsku „Kwiat Mugunghwy zakwitł”, nawiązując do hibiskusa syriackiego , narodowego kwiatu Korei Południowej.

Dalgona wykorzystane w „Człowiek z parasolem” zostały wykonane przez ulicznego z Daehangno .

Wyspą, na której kręcono serial, była Seongapdo , położona w Ongjin .

Muzyka

Ścieżka dźwiękowa została wydana 17 września 2021 r.

Squid Game track listing
No. Title Music Artist Length
1. „Way Back Then” Jung Jae-il Jung Jae-il 2:31
2. „Round I” Jung Jae-il Jung Jae-il 1:19
3. „The Rope Is Tied” Jung Jae-il Jung Jae-il 3:18
4. „Pink Soldiers” 23 23 0:38
5. „Hostage Crisis” 23 23 2:22
6. „I Remember My Name” Jung Jae-il 3:13
7. „Unfolded…” Jung Jae-il 2:38
8. „Needles and Dalgona” Park Min-ju 3:44
9. „The Fat and the Rats” Park Min-ju 1:52
10. „It Hurts So Bad” Jung Jae-il 1:13
11. „Delivery” 23 4:55
12. „Dead End” 23 5:25
13. „Round VI” Jung Jae-il 5:54
14. „Wife, Husband and 4.56 Billion” Jung Jae-il 4:26
15. „Murder Without Violence” Park Min-ju 1:53
16. „Slaughterhouse III” Jung Jae-il 8:16
17. „Owe” Jung Jae-il 2:26
18. „Uh…” Jung Jae-il 3:38
19. „Dawn” Jung Jae-il 6:41
20. „Lets Go Out Tonight” Jung Jae-il 3:27
Total length: 69:49

Serial stał się pierwszym koreańskim dramatem, który znalazł się w pierwszej dziesiątce najchętniej oglądanych tygodniowo programów telewizyjnych Netflix na całym świecie. Osiągnął numer jeden w 90 krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. Netflix oszacował, że w ciągu 28 dni od udostępnienia Squid Game przyciągnęło ponad 111 milionów widzów na całym świecie, przewyższając 82 miliony, które Bridgerton otrzymał w grudniu 2020 roku i stając się najbardziej oglądałem program. Chociaż Netflix nie jest dostępny w Chinach kontynentalnych , pirackie wersje Squid Game były szeroko rozpowszechniane w chińskim Internecie, a program stał się popularnym tematem na chińskich portalach społecznościowych. Poza regionami azjatyckimi, jego popularność była napędzana głównie przez pocztę pantoflową i wirusowe rozprzestrzenianie się w mediach społecznościowych. Vulture twierdził również, że szeroka lokalizacja programu, z napisami w 37 językach i wersjami dubbingowymi w 34 językach, pomogła przyciągnąć międzynarodową publiczność. Hwang uważał, że popularność była spowodowana „ironią, że beznadziejni dorośli ryzykują życie, aby wygrać grę dla dzieci”, a także znajomością i prostotą gier, które pozwoliły serialowi skupić się na charakterystyce. Różnorodność postaci, które grają w Squid Game, czerpiąc z różnych środowisk niższej i średniej klasy, pomaga również przyciągnąć publiczność do oglądania, jak wielu może znaleźć sympatię w jednej lub kilku postaciach.

Wielojęzyczni widzowie dyskutowali o jakości napisów do serialu; niektórzy zauważyli, że angielskie napisy zamknięte w serialu , oparte na angielskim dubbingu , zmieniły znaczenie niektórych dialogów w porównaniu do mówionego koreańskiego dialogu lub jego przetłumaczonych angielskich napisów. Dwujęzyczni wykonawcy angielskiego dubbingu przyznali, że wystąpiły pewne problemy z tłumaczeniem, ale ten rodzaj pracy był trudny ze względu na ograniczenia w sposobie prezentowania napisów widzom.

Podczas gdy wszyscy aktorzy odnotowali wzrost liczby obserwujących na swoich kontach w mediach społecznościowych w ciągu kilku tygodni po premierze Squid Game , Jung Ho-yeon odnotował jeden z największych wzrostów, z około 400 000 do ponad 13 milionów obserwujących w trzy tygodnie po premierze Squid Game.  W październiku 2021 r. marka modowa Louis Vuitton ogłosiła Jung Ho-Yeon nowym globalnym ambasadorem mody, zegarków i biżuterii; dyrektor kreatywny Nicolas Ghesquière powiedział, że „od razu zakochał się w wielkim talencie i fantastycznej osobowości Ho Yeon” z jej występu w Squid Game .

W Korei Południowej popularność Squid Game doprowadziła do gwałtownego wzrostu ruchu sieciowego, co spowodowało, że SK Broadband złożyło pozew przeciwko Netflixowi, domagając się odszkodowania pieniężnego, aby zapłacić za zwiększone użytkowanie łączy szerokopasmowych i koszty utrzymania związane z programem.  Jeden z numerów telefonów użytych w serialu należał do prywatnego mieszkańca, który zgłosił, że codziennie odbierał 4000 telefonów od ludzi, z których kilku chciało zagrać w prawdziwą wersję gry;  Netflix oświadczył, że zmodyfikuje program, aby usunąć numer.

Ponieważ seria została wprowadzona przed wyborami prezydenckimi w Korei Południowej w 2022 r. , kilku kandydatów zaczęło używać niektórych obrazów Squid Game w swoich reklamach politycznych i rzucać wyzwanie przeciwnikom podobnych gier, a także używać motywów związanych z serią do nierówności ekonomicznych w ramach ich platformy politycznej.  Północnokoreańska państwowa strona internetowa wykorzystała Squid Game do krytycznego wykpiwania sytuacji gospodarczej w Korei Południowej, twierdząc, że demaskuje ona „zwierzęcą” naturę „południowokoreańskiego społeczeństwa kapitalistycznego, w którym ludzkość jest unicestwiana przez ekstremalną konkurencję”.

Sprzedawcy dalgony , cukierka o strukturze plastra miodu, występującego w drugiej grze, zarówno w Korei, jak i na całym świecie, odnotowali znaczny wzrost sprzedaży po premierze serialu.  Codzienne ubrania pasujące do tych noszonych w programie odnotowały duży wzrost sprzedaży w ciągu kilku tygodni po pierwszej emisji programu, takie jak wsuwane buty Vans, które wzrosły o 7800%. Różnorodność przypisała ten wzrost sprzedaży po części przygotowaniu kostiumów na Halloween inspirowanych serialem. Sprzedawcy innych rekwizytów kostiumowych, które odzwierciedlały te z serialu, takich jak maski strażników, również odnotowali skoki sprzedaży przed Halloween po premierze serialu.

Wkrótce po premierze serialu użytkownicy mediów społecznościowych zaadaptowali niektóre gry z Squid Game jako wyzwania internetowe , w tym pierwszą grę „Red Light, Green Light” i drugą grę z ciasteczkami o strukturze plastra miodu. Użytkownicy gier wideo obsługujących treści tworzone przez użytkowników, takich jak Roblox , Fortnite Creative i Grand Theft Auto Online , stworzyli w tych systemach wiele gier, które były oparte na jednym lub kilku wyzwaniach Squid Game .