Valorant

Valorant

Valorant to darmowa gra – wieloosobowa taktyczna strzelanka pierwszoosobowa dla bohaterów, opracowana i opublikowana przez Riot Games, dla systemu Microsoft Windows.

Po raz pierwszy pojawiła się pod kryptonimem Project A w październiku 2019 roku, gra rozpoczęła zamkniętą wersję beta z ograniczonym dostępem 7 kwietnia 2020 roku, po czym nastąpiła oficjalna premiera 2 czerwca 2020 roku. Rozwój gry rozpoczął się w 2014 roku.

Valorant to taktyczna strzelanka zespołowa i strzelanka pierwszoosobowa, której akcja rozgrywa się w niedalekiej przyszłości. Gracze wcielają się w jednego z wybranych agentów, postaci zaprojektowanych w oparciu o kilka krajów i kultur na całym świecie. W głównym trybie gry gracze są przydzielani do drużyny atakującej lub broniącej, a każda drużyna ma pięciu graczy. Agenci mają unikalne zdolności, z których każda wymaga szarży, a także unikalną umiejętność ostateczną, która wymaga szarżowania poprzez zabójstwa, śmierć lub akcje z kolcami. Każdy gracz rozpoczyna każdą rundę z „klasycznym” pistoletem i jedną lub kilkoma szarżami „charakterystycznej zdolności”. Inne bronie i ładunki umiejętności można kupić za pomocą systemu ekonomicznego w grze, który przyznaje pieniądze na podstawie wyniku poprzedniej rundy, zabójstw, za które gracz jest odpowiedzialny, oraz wszelkich działań podjętych za pomocą ładunku wybuchowego Spike. Gra oferuje szeroki wybór broni, w tym broń dodatkową, taką jak broń poboczna i broń podstawowa, taka jak pistolety maszynowe, strzelby, karabiny maszynowe, karabiny szturmowe i karabiny snajperskie. Istnieją bronie automatyczne i półautomatyczne, które mają wzorzec strzelania, który musi być kontrolowany przez gracza, aby móc strzelać dokładnie. Różni agenci pozwalają graczom znaleźć więcej sposobów na podkładanie ładunku i stylizowanie wrogów za pomocą złomiarzy, strategów i myśliwych każdego rodzaju. Obecnie oferuje 15 agentów do wyboru. Są to Brimstone, Phoenix, Sage, Sova, Viper, Cypher, Reyna, Killjoy, Breach, Omen, Jett, Raze, Skye, Yoru i Astra.

W standardowym trybie nierankingowym, mecz rozgrywany jest jako najlepszy z 25 – wygrywa drużyna, która jako pierwsza wygra 13 rund. Drużyna atakująca posiada urządzenie typu ładunek wybuchowy zwane Spike. Muszą dostarczyć i aktywować Spike w jednym z wielu określonych miejsc (miejsc bombardowań). Jeśli drużynie atakującej uda się ochronić aktywowany Spike przez 45 sekund, wybuchnie, niszcząc wszystko w określonym obszarze i otrzyma punkt. Jeśli drużyna broniąca jest w stanie dezaktywować spike lub 100-sekundowy licznik rundy upłynie bez aktywowania spike przez drużynę atakującą, drużyna broniąca otrzymuje punkt. Jeśli wszyscy członkowie drużyny zostaną wyeliminowani przed aktywacją spike lub jeśli wszyscy członkowie drużyny broniącej zostaną wyeliminowani po aktywacji spike, drużyna przeciwna zdobywa punkt. Jeśli obie drużyny wygrywają 12 rund, następuje nagła śmierć, w której drużyna wygrywająca z tej rundy wygrywa mecz, w odróżnieniu od dogrywki w meczach rywalizacyjnych. Dodatkowo, jeśli po 4 rundach drużyna chce przegrać mecz, może poprosić o głosowanie w celu poddania się. Jeśli głosowanie jest jednomyślne, zwycięska drużyna otrzymuje cały kredyt zwycięstwa za każdą rundę potrzebną do doprowadzenia ich do 13, a drużyna przegrywająca otrzymuje kredyt przegrywający. Drużyna ma tylko dwie szanse na poddanie się: jedną jako atakujący, a drugą jako obrońcy.

W trybie Spike Rush mecz rozgrywany jest jako najlepszy z 7 rund – wygrywa drużyna, która jako pierwsza wygra 4 rundy. Gracze rozpoczynają rundę z w pełni naładowanymi zdolnościami, z wyjątkiem superumiejętności, która ładuje się dwa razy szybciej niż w standardowych grach. Wszyscy gracze w drużynie atakującej noszą Spike, ale tylko jeden spike może być aktywowany na rundę. Broń jest losowana w każdej rundzie, a każdy gracz zaczyna z tą samą bronią. Ostateczne kule punktowe w standardowej grze są obecne, ale zamiast tego jest kilka kul wzmocnionych.

Mecze rywalizacyjne są takie same jak mecze nierankingowe, z dodatkiem systemu rankingowego opartego na wygranych, który przypisuje rangę każdemu graczowi po rozegraniu 5 gier. Zanim będziesz mógł grać w konkurencyjnych grach, musisz wcześniej wygrać 10 meczów bez oceny. W lipcu 2020 r. Riot wprowadził warunek „wygrana przez dwa” dla meczów rywalizacyjnych, w którym zamiast rozgrywać pojedynczą rundę nagłej śmierci przy 12-12, zespoły będą na przemian rozgrywać rundy ataku i obrony w dogrywce, aż do uzyskania zwycięstwa przez prowadzenie w dwóch meczach. Każda runda dogrywki daje graczom taką samą ilość pieniędzy na zakup broni i umiejętności, jak również mniej więcej połowę ich ostatecznej opłaty za umiejętność. Po każdej grupie dwóch rund gracze mogą głosować za zakończeniem gry remisem, wymagając 6 graczy po pierwszym secie, 3 po drugim, a następnie tylko 1 gracza, aby zgodził się na remis. Rywalizacja obejmuje ranking od żelaznego po promienny. Każda ranga, ale nieśmiertelna i promienna, ma 3 poziomy.

Tryb Deathmatch został wprowadzony 5 sierpnia 2020 r. 14 graczy bierze udział w 9-minutowym meczu każdy na każdego, a pierwsza osoba, która osiągnie 40 zabójstw lub gracz, który ma najwięcej zabójstw, gdy czas dobiega końca, wygrywa mecz. Gracze odradzają się z losowym agentem, a wszystkie umiejętności są wyłączone podczas meczu, co pozwala na czystą strzelaninę. Zielone pakiety zdrowia spadają przy każdym zabójstwie, które ustawiają gracza na maksymalne zdrowie, zbroję i amunicję, chyba że gracz używa karabinu maszynowego, który daje graczowi tylko dodatkowe 30 nabojów.

Tryb gry Escalation został wprowadzony w lutym 2021 r. I jest podobny do koncepcji „gry w gry”, którą można znaleźć w Counter-Strike i Call of Duty: Black Ops , chociaż jest oparty na drużynie, a nie w trybie free-for-all z 5 graczami w każdej drużynie. Gra wybierze losowo 12 broni do przejścia. Podobnie jak w przypadku innych wersji gier, zespół musi uzyskać określoną liczbę zabójstw, aby przejść do następnej broni, a broń stopniowo się pogarsza, gdy drużyna przechodzi przez nią. Istnieją dwa warunki zwycięstwa, jedna drużyna musi przejść przez te poziomy lub jeśli jedna drużyna jest na wyższym poziomie niż drużyna przeciwna w ciągu 10 minut. Podobnie jak w przypadku Deathmatch, gracze pojawiają się jako losowy agent, który nie może używać umiejętności, ponieważ tryb gry jest ustawiony na zwykłe walki bronią. Chociaż umiejętności takie jak strzałki uderzeniowe Sovy, boom bot Raze’a i wyrzutnia rakiet to umiejętności, których każdy może używać jako broni. Po zabójstwie wypadają zielone apteczki, które uzupełniają zdrowie, pancerz i amunicję gracza do maksimum. Tryb gry ma również włączone automatyczne odradzanie się, odradzając graczy w losowych lokalizacjach na mapie.

W grze dostępnych jest wiele różnych grywalnych agentów. Każdy agent ma inną klasę, która wskazuje, w jaki sposób zwykle gra się agentem. Duelists to linia ofensywna, która specjalizuje się w ataku i fragmencie wejścia dla drużyny. Do pojedynków zaliczają się Jett, Phoenix, Reyna, Raze i Yoru. Strażnicy to linia obronna, która specjalizuje się w blokowaniu miejsc i ochronie członków drużyny przed wrogami. Strażnicy to Sage, Cypher i Killjoy. Następnie są inicjatorzy, którzy planują ofensywne natarcia. Inicjatorzy specjalizują się w przebijaniu się przez obronne pozycje wroga. Inicjatorami są Skye, Sova i Breach. Ostatnią klasą są kontrolerzy, którzy specjalizują się w tworzeniu zespołu na sukces. Używają swojej ciężkiej użyteczności do kontrolowania linii wzroku na mapie. Kontrolery obejmują Viper, Brimstone, Omen i Astra.