Niezbędne oprogramowanie do naprawy komputera

Niezbędne oprogramowanie do naprawy komputera

Narzędzia pozwolą ci dostać się do wnętrza komputera i zmienić konfigurację sprzętową z fizycznego punktu widzenia. Jednak bardzo wiele, jeśli nie więcej, zależy także od użytego oprogramowania:

• Dysków, które pomogą ci uruchomić system w sytuacji awaryjnej

• Sterowników urządzeń

• Instalacyjnej płyty Windows

• Niezbędnych programów użytkowych

• Kopii najważniejszych plików (jeśli nie posiadasz pełnej kopii zapasowej lub obrazu

napędu)

Po przeczytaniu tego paragrafu powinieneś zabrać się do zgromadzenia potrzebnych elementów, a następnie posegregować je i schować w bezpiecznym miejscu.

WSKAZÓWKA

Na półce, w pobliżu głównego wejścia do mojego biura leży mała, ognioodporna skrzynka zawierająca najważniejsze materiały omawiane w tym paragrafie. Dzięki takiemu położeniu, mogę w każdej chwili po nią sięgnąć – na przykład wybiegając z pomieszczenia w momencie wystąpienia zagrożenia. Jest to bardzo wygodne, ponieważ nie wymaga noszenia ciężkich pudeł z dokumentami oraz oprogramowaniem, zwłaszcza podczas trzęsienia ziemi, pożaru lub powodzi. Mogę też być pewna, że w razie potrzeby znajdę tam wszystko, czego potrzeba do odzyskania danych na innym komputerze.

Dyski startowe

Dysk rozruchowy to dysk, z którego komputer może zostać uruchomiony. Jest on sformatowany w sposób wyjątkowy, gdyż zawiera pliki systemowe i podstawowe elementy systemu operacyjnego (lub nawet cały system operacyjny, jak zdarzało się to w czasach DOS-a).

W naszym przypadku mówimy o dysku rozruchowym utworzonym i uruchamianym w stacji dyskietek. Kiedy nie jesteś w stanie załadować swojego systemu operacyjnego lub przywrócić do życia twardego dysku (to dwa najboleśniejsze problemy, z którymi możesz się zetknąć), taka dyskietka staje się bardzo cenną rzeczą.

Być może słyszałeś już gdzieś określenia dysk uruchomieniowy lub dysk startowy. Są to dwa terminy używane zamiennie i obydwa oznaczają z grubsza to samo, co dysk rozruchowy. Co prawda określenie dysk rozruchowy sugeruje zwykle dysk, który uruchomi komputer i wyświetli jakiś rodzaj znaku zachęty (taki jaki w DOS-ie), natomiast dysk startowy powinien przeprowadzić cię przez proces rozruchu, a następnie umożliwić korzystanie z podstawowych funkcji systemu Windows.

Oczywiście istnieje dość znacząca różnica w zawartości obydwu rodzajów dysków. Dysk rozruchowy zawiera tylko te rzeczy, które na niego skopiowałeś oraz podstawowe pliki systemowe umożliwiające uruchomienie komputera. Dla porównania, dysk startowy powinien być wyposażony w następujące narzędzia:

– ScanDisk  – ScanDisk sprawdza, czy nie ma problemów z dyskami.

– Edit DOS-owy edytor, niezbędny do przeglądania i edycji tekstu oraz plików konfiguracyjnych (na przykład plików .INI).

Chkdsk –  Chkdsk jest narzędziem sprawdzającym integralność dysków, posiadającym możliwość naprawy.

– Extract –  Ten program pozwoli ci zdekompresować elementy Windows zarchiwizowane w dużych plikach typu cabinet (z rozszerzeniami .CAB), znajdujących się na płycie instalacyjnej systemu lub skopiowanych na twardy dysk.

Jak używać dysku rozruchowego i startowego

Spójrzmy na kilka przykładów, w których postaram się wyjaśnić jak i gdzie należy korzystać z obydwu typów dysków.

Wyobraź sobie, że włączasz swój komputer i okazuje się, że wszystko funkcjonuje jak należy z wyjątkiem twardego dysku, który nie chce się uruchomić lub nie działa prawidłowo. Możesz zastanawiać się czy dysk został uszkodzony, czy może wirus zniszczył zawartość głównego sektora rozruchowego lub BIOS-u, a może jest to efekt czegoś, co miało miejsce podczas ostatniej sesji Windows?

Pierwszą rzeczą jaką powinieneś zrobić jest wyłączenie komputera i ponowne jego uruchomienie. Przecież zawsze istnieje możliwość, że napęd nie otrzymał odpowiedniej dawki zasilania.

Jeśli to się nie uda, wejdź do programu konfiguracyjnego BIOS-u , aby sprawdzić czy napęd jest wykrywany. Pamiętaj, że aby urządzenie mogło prawidłowo pracować w systemie, najpierw musi zostać wykryte przez BIOS. W naszym przykładzie założymy, że twardy dysk jest widziany przez BIOS, co jest już dobrym znakiem; prawdopodobnie nie mamy do czynienia z awarią napędu.

WSKAZÓWKA

Zawsze miej pod ręką dwie kopie dysku startowego (lub rozruchowego). Powinieneś tworzyć świeże kopie tych dysków w regularnych, półrocznych odstępach czasu oraz zawsze wtedy, gdy zmieniasz lub aktualizujesz wersję Windows.

Teraz wykonaj trzy proste czynności:

1. Włóż działającą dyskietkę rozruchową do stacji dysków.

2. Zrestartuj system.

3. Po załadowaniu systemu i ukazaniu się na ekranie znaku zachęty, wpisz polecenie:

DIR C:\

Jeśli na ekranie pojawi się lista podkatalogów (do tego służy polecenie DIR) katalogu (foldera) głównego, to z czysto sprzętowego punktu widzenia twój napęd prawdopodobnie ma się bardzo dobrze (kolejna dobra wiadomość).