Narzędzia do usuwania awarii komputera

Narzędzia do usuwania awarii komputera

Nadszedł czas, aby pomyśleć o tym, co jest nieuniknione, czyli o przypadkach wymagających wykonania pewnych czynności naprawczych, kiedy zastosowane środki ochronne okazały się niewystarczające i sprzęt uległ uszkodzeniu.

Rozdział ten pomoże ci w stworzeniu podstawowego zestawu narzędzi, programów i innych elementów, niezbędnych w przypadku wystąpienia poważnego problemu i konieczności jego rozwiązania. Nazwijmy go zestawem do likwidacji awarii. Na szczęście nie będzie on potrzebny w większości sytuacji, w których wystarczy ci klawiatura. Mimo to opłaca się mieć go w zanadrzu na wypadek jakiejś katastrofy.

Przygotowanie potrzebnego sprzętu

Czy widziałeś kiedyś jeden z tych dużych zestawów narzędzi technicznych, pakowanych zwykle do metalowych kasetek i składających się ze stu lub dwustu elementów, wśród których można znaleźć kilkanaście rodzajów śrubokrętów i całe mnóstwo urządzeń, wystarczających do przeprowadzenia kapitalnego remontu na międzynarodowej stacji kosmicznej? Jeśli tak, to nie przejmuj się: nic takiego nie będzie ci potrzebne. Do większości prac przy komputerze wystarczą podstawowe narzędzia, które zwykle można spotkać w każdym przyzwoicie wyposażonym domu lub biurze.

Przeczytaj teraz, czego będziesz potrzebować.

Gromadzenie niezbędnych narzędzi

Szczegółowy skład zestawu narzędziowego do naprawy komputera zależy od posiadanego sprzętu oraz elementów mocujących go w obudowie, więc może być różny dla różnych komputerów. Na przykład: w niektórych obudowach, pokrywa i napędy przymocowane są za pomocą sześciennych śrubek. Nie zawsze jest to kwestia kiepskiej orientacji – niektórzy producenci lubią używać nietypowych śrubek i zapięć, gdyż chcą w ten sposób zniechęcić ludzi do samodzielnego grzebania w komputerze.

Oto stworzona przeze mnie lista najważniejszych narzędzi przydatnych w większości zestawów komputerowych, uzupełniona o kilka wartych polecenia akcesoriów:

• Opaska antystatyczna (uziemiająca)

• Śrubokręty (Phillips, zwykły)

• Środek powstrzymujący krwawienie

• Mała latarka/świecące pióro (opcjonalnie)

• Dwa małe pudełka – jedno na nieużywane śrubki i inne drobne elementy, a drugie do tymczasowego przechowywania wyjętych śrubek i zapięć, przeznaczonych do wymiany .

Szczerze radzę ci zebrać narzędzia wymienione na liście i przechowywać je w oddzielnym pudełku lub w szufladzie w pobliżu komputera, aby zawsze były pod ręką. Najlepsze zestawy do naprawy komputerów składa się zwykle kawałek po kawałku. Przygotuj się na to, że co jakiś czas przybędzie ci kolejne narzędzie.

WSKAZÓWKA

Czy zdarzyło ci się kiedyś zaglądać do wnętrza obudowy komputera i przekonać się, że najtrudniejszą czynnością jest samo otwarcie obudowy? Próba otwarcia niejednego komputera skończyła się jego upadkiem na podłogę tylko dlatego, że jego pokrywa sprawiała trudności przy otwieraniu. Dlatego następnym razem, kupując komputer, przyjrzyj się dokładnie jego obudowie. Niektórzy producenci, za drobną opłatą, bez problemu wymienią ci obudowę na lepszą. Jeśli masz większe ambicje, możesz zdecydować się na zakup obudowy o zupełnie odmiennym wyglądzie – niektóre modele z wysuwanymi pokrywami odsłaniają całe wnętrze komputera, co może bardzo ułatwić ci pracę.

Narzędzia trzymaj oddzielnie

Być może zastanawiasz się czy powinieneś gromadzić wszystkie narzędzia do naprawy komputera w jednym miejscu. Przecież masz bardzo dużo śrubokrętów i innych narzędzi rozrzuconych po całym domu.

Osobiście polecam ci stworzenie oddzielnego zestawu narzędziowego do naprawy komputera. Narzędzia do użytku ogólnego często lubią się gubić, a poza tym bywają przechowywane w miejscach wilgotnych lub nawet brudnych. Narzędzie, którego używasz do rozbierania na części kosiarki do trawy, niekoniecznie musi być najlepszym środkiem do przykręcania komputerowych komponentów.

Poza tym, osoby korzystające z twoich narzędzi nie zawsze muszą postępować ostrożnie i może okazać się, że w ich rękach wszystko się rozlatuje. Jeśli na przykład zostanie uszkodzona główka śrubokręta, to będzie zostawiać ślady na wszystkim, do czego się dotknie. W przypadku drobnych śrubek używanych w komputerach może to oznaczać szybkie zdrapanie nacięcia w górnej części, uniemożliwiające ich dokładne przykręcenie. Wymiana samej śrubki nic nie da, ponieważ uszkodzenie będzie kumulowało się podczas przykręcania.

Dobór rozmiarów

Może wydawać ci się to mało znaczące, ale musisz pamiętać o dostosowaniu rozmiarów narzędzi do wykonywanej pracy oraz kształtu swoich dłoni. Zbyt duże narzędzia mogą sprawiać problemy we wnętrzu niezbyt pojemnej obudowy komputera. Jeśli podczas przykręcania karty graficznej omsknie ci się ręka, mniejszy śrubokręt wyrządzi znacznie mniejsze szkody.

Dopasowanie narzędzia do rozmiarów dłoni także jest ważnym czynnikiem. Narzędzie, które dla twojego kolegi okaże się nieporęczne, w twoich rękach może bardzo dobrze leżeć.

Oczywiście praca z komputerem to nie to samo, co remontowanie mieszkania. Będziesz dysponował bardzo ograniczoną ilością śrubek, zależnie od charakteru wykonywanych czynności, a narzędzia też raczej nie rozgrzeją się w twoich dłoniach.

Zwykle oceny narzędzi dokonuję wyobrażając sobie najgorszy z możliwych scenariuszy. Dzięki temu mogę być pewna, że śrubokręt, który dobrze leży w mojej dłoni przez dłuższy czas, równie dobrze będzie nadawał się do dokręcenia poluzowanej śrubki.