Genshin Impact

Genshin Impact

Genshin Impact to darmowa gra akcji, stworzona i opublikowana przez miHoYo. Gra posiada środowisko fantasy open-world i system walki oparty na akcji, wykorzystujący magię żywiołów i przełączanie postaci, a także wykorzystuje monetyzację gry gacha do pozyskiwania nowych postaci, broni i innych zasobów. Gra jest dostępna tylko w trybie online i posiada ograniczony tryb multiplayer, w którym może grać razem do czterech graczy.  Została wydana dla systemów Microsoft Windows, PlayStation 4, Android i iOS 28 września 2020 r. Genshin Impact ma się również ukazać na Nintendo Switch i PlayStation 5; grywalność wersji PlayStation 4 na PlayStation 5 dzięki kompatybilności wstecznej została dodana 11 listopada 2020 r.

Akcja Genshin Impact odbywa się w świecie fantasy Teyvat, który jest domem dla siedmiu różnych narodów, z których każdy jest związany z elementem i rządzony przez boga z nim związanego. Historia śledzi bliźniaka, zwanego Podróżnikiem, który wraz z bliźniakiem przemierzył wiele światów, ale w Teyvat został od nich oddzielony przez nieznanego boga. Podróżnik podróżuje przez Teyvat w poszukiwaniu zaginionego rodzeństwa z ich towarzyszem Paimonem i angażuje się w sprawy innych narodów, bogów i świata.

Gra spotkała się z ogólnie pozytywnym przyjęciem, a krytycy chwalili walkę i wolność otwartego świata, podczas gdy w końcowej fazie gry pojawiła się pewna krytyka. W ciągu dwóch miesięcy gra zarobiła na urządzeniach przenośnych ponad 393 miliony dolarów.

Genshin Impact jest otwartą światową grą akcji role-playing, która pozwala graczowi kontrolować jedną z czterech wymiennych postaci na imprezie. Przełączanie między postaciami może odbywać się szybko i podczas walki, aby gracz mógł korzystać z kilku różnych kombinacji umiejętności i ataków. Postacie mogą mieć swoje mocne strony na różne sposoby, takie jak zwiększenie poziomu postaci i ulepszenie artefaktów i broni, które postać wyposaża. Oprócz eksploracji, gracz może próbować różnych wyzwań dla nagród. Rozrzucone po całym Teyvat są bardzo potężnymi wyzwaniami, które nagradzają bardzo cenne zasoby, ale twierdząc, że zużywają one walutę zwaną żywicą, która z czasem powoli się regeneruje. Ukończenie tych wyzwań daje graczowi postęp w kierunku zwiększenia jego Rankingu Przygód, co z kolei odblokowuje nowe zadania, wyzwania i podnosi poziom światowy. Poziom światowy jest miarą tego, jak silni są wrogowie na świecie i rzadkość nagród, jakie daje pokonanie ich.

Gracz może kontrolować swoją postać i wykonywać czynności, takie jak bieganie, wspinaczka, pływanie i szybownictwo, które są ograniczone przez wytrzymałość. Niektóre postacie posiadają umiejętności, które mogą zmienić otoczenie, takie jak zamarznięta woda, aby stworzyć ścieżkę, która może pomóc graczowi w poruszaniu się po terenie. Na całym świecie istnieje wiele węzłów teleportacyjnych, do których gracze mogą się przenosić, a posągi znane jako Statues of The Seven mogą leczyć i ożywiać postaci oraz przynosić korzyści, takie jak zwiększenie wytrzymałości graczy. Przedmioty, takie jak jedzenie i ruda, mogą być pozyskiwane z otwartego świata, podczas gdy wrogowie i skrzynie ze skarbami upuszczają inne rodzaje zasobów, które mogą być użyte do zwiększenia siły postaci. Gracze mogą zdobywać jedzenie od zwierząt łownych, zbierać dzikie owoce i warzywa, lub kupować je w sklepie. Większość składników można ugotować w naczyniu. Niektóre posiłki regenerują zdrowie postaci, podczas gdy inne podnoszą różne statystyki. Wydobycie może odbywać się poprzez atakowanie i niszczenie węzłów wydobywczych w celu produkcji rudy. Ruda może być ulepszona, a następnie wykorzystana do zwiększenia siły broni lub stworzenia broni.

Każda postać posiada dwie unikalne umiejętności bojowe: umiejętność elementarną i rozerwanie elementarne. Umiejętność elementarna może być użyta w dowolnym momencie, z wyjątkiem okresu odnowienia zaraz po użyciu. W przeciwieństwie do tego, wybuch żywiołowy ma koszt energii, wymagający od użytkownika zgromadzenia wystarczającej ilości energii elementarnej poprzez pokonywanie wrogów lub zadawanie efektów stanu elementarnego. Znaki mają kontrolę nad jednym z siedmiu naturalnych elementów: Cryo, Dendro, Pyro, Hydro, Anemo, Electro i Geo, które odpowiadają odpowiednio lodowi, naturze, ogniu, wodzie, powietrzu, elektryczności i ziemi. Elementy te mogą oddziaływać na siebie na różne sposoby; na przykład, jeśli atak Hydro uderzy w cel, przeciwnik otrzyma efekt statusu „Mokry”, a jeśli zostanie trafiony atakiem Cryo, zadaje „Zimny”.  Te dwa efekty statusu łączą się w efekt statusu „Zamrożony”, tymczasowo uniemożliwiając celowi wykonanie jakichkolwiek działań lub do momentu, gdy gracz zada wrogowi wystarczająco dużo obrażeń fizycznych. Przełączanie się między postaciami podczas walki i wykonywanie tych umiejętności pozwala na takie elementarne interakcje. Pewne elementarne umiejętności mogą być wymagane do rozwiązywania zagadek w obrębie wszechświata.

Tryb wieloosobowy jest dostępny w postaci kooperacji. W Overworld może grać razem do 4 graczy i łączyć się z domenami. Dopasowanie graczy może odbywać się poprzez żądanie połączenia się z innym graczem. Jeśli gracz chce wyczyścić domenę z innych graczy, zostanie automatycznie dopasowany do innych, którzy chcą zająć się tym samym celem. Gra zawiera cross-platform play, dzięki czemu gracze na dowolnej platformie mogą grać ze sobą.

Wykonując misje mające na celu rozwinięcie fabuły, gracz może odblokować trzy dodatkowe postacie, w które można grać, i więcej postaci można uzyskać za pomocą mechanika gacha. Kilka walut premium w grze, możliwych do uzyskania za pomocą zakupów in-app i gry, może zostać wykorzystanych do uzyskania postaci i broni za pomocą systemu gacha.