8 skutecznych sposobów na podsumowanie postów na blogu

8 skutecznych sposobów na podsumowanie postów na blogu

W swoim poście powiedziałeś wszystko, co chciałeś powiedzieć, a teraz nadszedł czas, aby szybko podsumować, aby móc nacisnąć „Opublikuj”.

Brzmi znajomo? Jeśli tak, to tracisz okazję, by zrobić jeszcze więcej dla swoich czytelników – i dla siebie.

Oto osiem skutecznych sposobów na podsumowanie postów na blogu i wyciągnięcie jak najwięcej z ostatnich akapitów.

1. Podsumuj swoją wiadomość

Pamiętasz angielskie eseje, które napisałeś w liceum? Możliwe, że ukończyłeś każdą z nich podsumowaniem tego, o czym napisałeś.

Dlaczego więc nie zrobić tego samego z postami na blogu?

Pomyśl o tym, co napisałeś, i o ogólnym przesłaniu, które próbujesz przekazać. A potem przekaż tę wiadomość do domu w ostatnich akapitach. Możesz nawet podsumować to nieco inaczej, aby nie wydawało się, że się powtarzasz.

Podsumowanie tego, o czym mówiłeś, jest szczególnie ważne, gdy napisałeś długi post, który obejmuje wiele różnych punktów. Jest szansa, że ​​czytelnik już zapomniał o niektórych z nich, więc krótkie podsumowanie tych punktów (być może jako wypunktowanie) pobudzi jego pamięć i pomoże mu zapamiętać każdy z nich.

2. Zadaj pytanie

Innym sposobem na zakończenie postu jest zadanie czytelnikowi pytania i zachęcenie go do udzielenia odpowiedzi. Możesz poprosić ich o opublikowanie odpowiedzi jako komentarz na Twoim blogu lub jednym z Twoich kanałów mediów społecznościowych.

W zależności od rodzaju pytania, które zadajesz, możesz nawet wpływać na dyskusje prowadzone na Twoim blogu i kształtować je. Na przykład możesz zapytać coś w rodzaju „Opowiedz nam historię o czasie, w którym miałeś takie doświadczenie” lub „Jakie masz doświadczenia z tym konkretnym obszarem?”

Ale zadawaj proste pytanie i ułatwiaj innym udzielanie odpowiedzi. Ankiety mogą być tutaj świetną opcją, ponieważ ludzie mogą odpowiedzieć na Twoje pytanie jednym kliknięciem. Inną opcją jest poproszenie o kilka słów opisujących, jak myślą o temacie, który poruszyłeś w swoim poście.

3. Poproś czytelnika o udostępnienie Twojego posta

Są szanse, że czytelnik z przyjemnością udostępni Twój post w mediach społecznościowych. Ale jeśli nie poprosisz ich o zrobienie tego, pomysł może nawet im się nie pojawić.

Dlaczego więc nie zapytać na końcu swojego posta?

Możesz poprosić ich o udostępnienie go jako określonej platformy, na której próbujesz zbudować swoją obecność, lub po prostu na dowolnej platformie, której używają w mediach społecznościowych.

Ale postaraj się, aby było to dla nich jak najłatwiejsze. Skonfiguruj sposoby udostępniania Twojego postu jednym kliknięciem (np. Instalacja wtyczki „Kliknij, aby tweetować” na WordPress).

4. Daj czytelnikowi więcej tego samego

Jeśli czytelnik czyta ostatnie akapity Twojego posta, jest duża szansa, że ​​spodoba mu się to, o czym mówisz. To sprawia, że ​​jest to idealne miejsce, aby wskazać im inne posty, które napisałeś na ten sam temat lub powiązane tematy.

Teraz dostępne są wtyczki do „powiązanych postów”, które mogą automatycznie generować dużą liczbę postów. Ale kiedy działają, nie powinieneś na nich polegać. Znasz swoje treści lepiej niż ktokolwiek inny, więc powinieneś sprawdzić, czy nie zostało dodane nic, co nie powinno być i odwrotnie.

I nie bój się kierować ich również do innych witryn. Wysyłanie czytelników do innego bloga może wydawać się sprzeczne z intuicją, ale jeśli jest to dobra treść, czytelnik będzie wdzięczny za poinformowanie go. Takie chwile mogą tworzyć połączenia, które trwają znacznie dłużej.

5. Porozmawiaj o swoim następnym poście

To świetny sposób na budowanie oczekiwań, a nawet zwiększenie liczby subskrybentów. Jeśli czytelnikowi podobał się post, który właśnie skończył, a Ty zasugerujesz, że w następnym poście będziesz mówić o podobnej treści, może czuć się zmuszony do subskrybowania, aby nie przegapić.

Możesz powiedzieć coś w stylu: „Porozmawiam więcej na ten temat w następnym poście. Dlaczego nie zapiszesz się do mojego newslettera, żeby nie przegapić? ” Możesz nawet powiedzieć: „Aby dowiedzieć się, kiedy mój następny post będzie dostępny, śledź mnie na Facebooku”.

Ale upewnij się, że publikowany post ma taką samą wartość, jak następny, w przeciwnym razie ludzie nie będą się tym przejmować.

6. Zaproponuj coś odpowiedniego jako opt-in

Innym świetnym sposobem na zakończenie postu i zachęcenie czytelników do subskrybowania jest zaoferowanie im zachęty.

Blogger, który napisał artykuł z instrukcjami, zakończył go, mówiąc: „Jeśli chcesz otrzymać ten artykuł w formacie PDF z dodatkowymi informacjami, kliknij tutaj, aby pobrać”. Otrzymują nowego subskrybenta, a czytelnik otrzymuje artykuł jako plik PDF, a także dodatkowe informacje.

Czy możesz zaoferować coś – jakiś dodatkowy materiał lub „ściągawkę” – co jest związane z Twoim postem?

7. Sprzedaj coś

OK, to jest coś, czego prawdopodobnie nie zrobiłbyś na końcu każdego posta na blogu. Ty też nie powinieneś. Ostatnią rzeczą, jakiej chcesz, jest myślenie, że blogujesz tylko po to, by sprzedawać swoje produkty lub usługi.

Ale jeśli stworzyłeś coś, co jest ściśle związane z tym, o czym piszesz, warto to rozważyć.

Na przykład artykuł na temat fotografii portretowej w Digital Photography School to świetne miejsce, aby powiedzieć: „Chcesz dowiedzieć się więcej o fotografii portretowej? Następnie sprawdź ten ebook ”. Czasami nawet oferujemy kod rabatowy, aby czytelnik miał jeszcze większą motywację do zakupu.

8. Utwórz wezwanie do działania korzyści czytelnika

Moja ostatnia wskazówka to myśl o dodaniu wezwania do działania (CTA), które w jakiś sposób pomoże czytelnikowi. Coś, co mogą zrobić jako pracę domową, która pomoże im dowiedzieć się, o czym właśnie rozmawiałeś, lub w jakiś sposób poprawi ich życie.

I to jest dokładnie to, co teraz zrobię. Po przeczytaniu tego posta chcę, abyś spojrzał na zakończenie swojego ostatniego posta na blogu i zobaczył, czy możesz go w jakiś sposób ulepszyć.

Do Ciebie
Więc masz to: osiem sposobów na skuteczniejsze zamykanie postów na blogu. Czy pamiętasz, czym one były? Oto przypomnienie:

Podsumuj swoją wiadomość
Zadać pytanie
Poproś czytelnika o udostępnienie Twojego posta
Daj czytelnikowi więcej tego samego
Porozmawiaj o swoim następnym poście
Zaoferuj coś odpowiedniego jako opt-in
Sprzedaj coś
Utwórz wezwanie do działania, które przyniesie korzyści czytelnikowi
Teraz sprawdź, czy możesz użyć jednego z nich, aby poprawić zakończenie swojego ostatniego posta na blogu. I daj nam znać w komentarzach, co zrobiłeś i jak poszło.