Zalety rezerwowego komputera podłączonego do internetu

Zalety rezerwowego komputera podłączonego do internetu

Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem drugiego działającego urządzenia z podłączeniem do internetu (najlepiej komputera), przekonasz się, że w przypadku uszkodzenia lub zniszczenia systemu taki rezerwowy sprzęt jest prawdziwym dobrodziejstwem.

Dzięki dodatkowemu komputerowi możesz:

• Spróbować zakończyć pracę rozpoczętą przed wystąpieniem awarii.

• Wejść na stronę internetową producenta lub poszukać innych serwisów niosących pomoc, aby dowiedzieć się jak najwięcej o swoim problemie (Szukanie pomocy w sieci).

• Sprawdzić działanie drugiego komputera, podłączając do niego te same urządzenia co do pierwszego i porównując efekty.

• Rozwiązać problemy na drugim, działającym systemie.

Pozwól mi powiedzieć kilka słów o ostatniej z wymienionych zalet. Naprawdę mało która osoba mająca poważne problemy bierze pod uwagę taką właśnie możliwość ich rozwiązania.

Kiedy zaczynam podejrzewać, że problem tkwi w urządzeniu, staram się zwykle wypróbować je na drugim komputerze.

Omówię to na przykładzie. Jeśli mam trudności w określeniu, czy problem z obrazem tkwi w karcie graficznej czy w monitorze, odłączam monitor od jednego komputera, podłączam go do drugiego i patrzę jak się sprawuje. Jeśli monitor zainstalowany w innym systemie działa dobrze, to najprawdopodobniej mogę wykluczyć go z grona podejrzanych. Następnie wyjmuję z drugiego komputera kabel połączeniowy monitora i testuję go w pierwszym systemie, aby wykluczyć ewentualne uszkodzenie oryginalnego przewodu. Jeśli kabel i monitor są czyste, moje podejrzenia mogę skierować przede wszystkim na kartę graficzną oraz jej sterowniki. Oczywiście to samo robię z napędami, klawiaturami, drukarkami, a nawet komponentami instalowanymi wewnętrznie – na przykład z kartami graficznymi lub pamięciami.

Mimo iż takie postępowanie wymaga zachowania szczególnej ostrożności (ale tego można się nauczyć), gdyż łatwo można skończyć z dwoma nie działającymi komputerami, to jednak możliwości oferowane przez rezerwowy sprzęt są bardzo rozległe i pomocne. Zresztą jeśli swój uszkodzony komputer zabierzesz do serwisu, to pracujący tam technicy prawdopodobnie będą testowali twój system w bardzo podobny sposób. Jest to standardowa technika rozwiązywania problemów.

No dobrze. Twój zestaw do likwidacji skutków awarii jest już właściwie skompletowany. Powinny się w nim znaleźć następujące elementy:

• Narzędzia techniczne, jak śrubokręty lub antystatyczna opaska na nadgarstek

• Dyski startowe/rozruchowe

• Główne płyty instalacyjne (na przykład system Windows oraz płyta CD z twoimi aplikacjami/programami użytkowymi), dyskietki i dane.

Nie zapomnij o tym, że twój zestaw ratunkowy powinien być zawsze dobrze wyposażony i zaktualizowany.

Teraz nadszedł czas na ułożenie wielkiego planu mającego przygotować cię na najgorsze i pomóc ci w przywróceniu działania komputera oraz zachowaniu spokoju w wypadku wystąpienia awarii. Rozpocznijmy proces planowania i implementacji.

Jedną z najbardziej zadziwiających rzeczy związanych z terrorystycznymi atakami 11 września 2001 roku na Nowy Jork i Waszyngton, jest to, jak szybko niektórym firmom mieszczącym się w pobliżu miejsca katastrofy udało się wrócić do pracy, mimo poniesienia ogromnych strat.

Finansowa firma Cantor Fitzgerald, która tego tragicznego dnia straciła większość swoich pracowników uwięzionych w wieżach Światowego Centrum Handlu, powróciła do działalności w innym biurze już następnego dnia po ataku.

W udzielanych później wywiadach, ludzie zatrudnieni w tej firmie wymieniali dwa czynniki, które pozwoliły im osiągnąć taką efektywność:

• Posiadali plan likwidowania skutków awarii.

• Przećwiczyli wszystko z wyprzedzeniem.

Miejmy nadzieję, że w twoim życiu prywatnym lub zawodowym nie wydarzy się tak wielkich rozmiarów katastrofa, jednak wydarzenia tego dnia powinny nas wszystkich nauczyć, że trzeba być przygotowanym na najgorsze.

Żeby było ciekawiej, wszystkie firmy, niezależnie od zakresu prowadzonej działalności, mają zwykle szczegółowe instrukcje dotyczące zabezpieczenia systemów komputerowych na wypadek trzęsienia ziemi, długotrwałego odłączenia zasilania lub uderzenia wielkiego asteroidu, ale nie posiadają planów awaryjnego działania w sytuacjach spotykanych najczęściej – kiedy operator komputera zrobi coś, co spowoduje uszkodzenie lub utratę firmowych danych przechowywanych na jednym, jedynym komputerze.

Czytając ten rozdział, postaraj się stworzyć własny plan awaryjny i zacznij chronić swoje dane.

Identyfikacja minimalnych potrzeb

Wiele osób ma zwyczaj rozbudowywać swoje biura i konfiguracje komputerowe powoli, w dłuższym okresie czasu. Takie podejście może utrudniać oszacowanie rozmiarów nie tylko samych inwestycji, ale także zysków czerpanych z rozszerzenia sprzętowych i programowych możliwości komputera.

W tym paragrafie będziesz musiał ocenić surowym okiem, jaką konfiguracją i możliwościami dysponujesz obecnie, a jakich będziesz potrzebować w przypadku wystąpienia awarii.

Zawsze staraj się brać pod uwagę to, co może się zdarzyć, jeśli twój komputer i związany z nim warsztat pracy staną się dla ciebie niedostępne oraz co możesz zrobić, jeśli powstanie konieczność przeniesienia go w inne miejsce. Pierwsza z wymienionych sytuacji jest znacznie bardziej prawdopodobna, jednak formułując i implementując plan awaryjny, powinieneś uwzględnić obydwie możliwości.