BRAK PLIKU NTLDR – NAPRAWA WINDOWS XP

Włączamy komputer, a na ekranie naszego monitora pojawia się informacja: „Brak pliku NTLDR” lub „NTLDR is missing” Co robić – oddać komputer do serwisu? Czy to oznacza, że utraciłem cenne dane? Odpowiedź brzmi: NIE! NIE! Czytając dalszą część artykułu dowiesz się jak naprawić plik NTLDR i odzyskać dane.

Aby naprawić brak pliku NTLDR będziemy potrzebować płytę z systemem Windows XP.

1. Na ekranie naszego monitora widnieje komunikat: 

Wkładamy teraz płytę z systemem Windows XP do napędu CD/DVD i wciskamy kombinację klawiszy Ctrl Alt Delete2. Powinien zostać uruchomiony instalator systemu Windows XP.  Jeśli tak się nie stało należy zmienić kolejność napędów w BIOS’ie. W tym celu zapoznajmy się z instrukcją: Ustawienie kolejności bootowania napędów w BIOS.3. Naciskamy klawisz R. Po chwili zostanie uruchomiona Konsola odzyskiwania systemu Microsoft Windows XP. Jesteśmy proszeni o podanie do której instalacji systemu chcemy się zalogować. W przypadku jednego systemu operacyjnego domyślnie jest to instalacja nr 1, więc wciskamy na klawiaturze 1, a następnie Enter 4. Podajemy hasło administratora i wciskamy klawisz Enter – jeżeli nie ustawialiśmy hasła nic tutaj nie wpisujemy tylko wciskamy klawisz Enter

5.  Zostaliśmy poprawnie zalogowani: 

Wpisujemy polecenie: copy d:\i386\ntldr c:\ i wciskamy klawisz Enter

d:\ – oznacza literę napędu w którym znajduje się płyta z systemem. Jeżeli polecenie z d:\ nie zadziała użyj następnych liter: e:\ f:\ g:\ h:\ itd. c:\ – oznacza literę dysku na którym znajduje się zainstalowany windows. Domyślnie jest to c:\ – literę tę odczytujemy z konsoli: C:\WINDOWS> – litera poprzedzająca :\WINDOWS> to litera naszego dysku. 5. Jeżeli uszkodzeniu uległ także plik ntdetect.com wpisujemy polecenie: copy d:\i386\ntdetect.com c:\ i wciskamy klawisz Enter. Jeśli posiadamy inne litery dysków, stosujemy analogicznie instrukcję z 4 punktu podając litery odpowiednich dysków/napędów. To już wszystko. Kończymy pracę z konsolą wpisując polecenie: exit, wyciągamy płytę z napędu i wciskamy klawisz Enter – komputer zostanie uruchomiony ponownie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.