Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout

Fall Guys: Ultimate Knockout to platformowa gra typu battle royale opracowana przez Mediatonic i wydana przez Devolver Digital. Został wydany na Microsoft Windows i PlayStation 4 –  4 sierpnia 2020 roku. Gra czerpie inspirację z teleturniejów, takich jak Zamek Takeshi’s Castle (MXC w Stanach Zjednoczonych), oraz gier na placu zabaw dla dzieci. Fall Guys otrzymało pozytywne recenzje od krytyków, którzy chwalili chaotyczną rozgrywkę i wygląd.

Do 60 graczy rywalizuje w meczach w stylu battle royale. Gracze, reprezentowani jako figurki przypominające żelki, poruszają się po trójwymiarowym polu gry, z dodatkowymi ruchami, takimi jak skakanie, chwytanie/wspinanie się lub nurkowanie, aby ułatwić rozgrywkę. Celem jest zakwalifikowanie się do kolejnych rund poprzez pomyślne ukończenie każdej z losowo wybranych mini-gier. Niektóre mini-gry wymagają biegania w kierunku mety na końcu mapy, podczas gdy inne dodają elementy pracy zespołowej. W każdej mini-grze przeszkody pojawiają się na mapie, co zwiększa jej złożoność. Gracze, którzy są zbyt wolni lub którzy nie spełnią określonych wymagań mini-gry, są eliminowani. W ostatniej rundzie pozostali gracze rywalizują w meczu finałowym z losową mini-grą zaprojektowaną dla mniejszego gracza.Zwycięzcą meczu zostaje ostatni stojący gracz.

Używając waluty w grze „Kudos”, gracze mogą kupować przedmioty kosmetyczne i emotikony dla swojej postaci, aby pokazać ją w grze.  Gracze zdobywają Kudos za ukończenie meczów i zdobywają „Korony” (waluta premium), wygrywając. Niektóre kostiumy przedstawiają postacie z różnych gier, takich jak Gordon Freeman z serii Half-Life lub Jacket z Hotline Miami. Gra obsługuje mikropłatności na zakup dodatkowej waluty w grze.

Rozwój i wydanie

Koncepcja Fall Guys: Ultimate Knockout rozpoczęła się, gdy Mediatonic omawiał inny projekt w styczniu 2018 roku. Jeden z członków, główny projektant Joe Walsh, skomentował to, że przypomina mu to takie programy jak Takeshi’s Castle i Total Wipeout. Czerpał z tej inspiracji, aby stworzyć dokument przedstawiający to, co stanie się Fall Guys: Ultimate Knockout.  Pierwotnie zatytułowany Fools 'Gauntlet, zawierało 100 graczy rywalizujących w battle royale złożonym z fizycznych wyzwań. Dyrektor kreatywny Jeff Tanton, choć początkowo sceptyczny, że stworzenie kolejnej gry battle royale zakończy się sukcesem, szybko przekonał się o potencjale gry i przekazał propozycję Walsha założycielom Mediatonic.

Następnie Tanton i Walsh zaczęli pracować nad boiskiem do gry. Główny artysta koncepcyjny Dan Hoang stworzył na pokładzie boiska obrazy przedstawiające kolorowe postacie w kształcie fasoli ścigających się po torze przeszkód na niebie. Tanton wyjaśnił, że projekty postaci Hoanga pomogły przenieść punkt ciężkości gry z samego toru przeszkód na postacie. Po ukończeniu prezentacji Tanton zaprezentował grę 10 różnym wydawcom na konferencji Game Developers Conference 2018. Po tym, jak Devolver Digital zgodził się opublikować grę, rozwój rozpoczął się sześć miesięcy później.

Fall Guys: Ultimate Knockout rozpoczęło swój wstępny proces prototypowania z małym zespołem, który w trakcie rozwoju liczył 30 osób. Początkowy postęp w poszczególnych minigrach był powolny, co spowodowało, że zespół obawiał się, że nie będzie wystarczającej ilości zawartości do uruchomienia. Punkt zwrotny nastąpił, gdy zespół wymyślił grupę filarów, które „uchwyciły opinie ludzi przypadkowych” i pozwoliły programistom „szybciej wdrażać pomysły”. Takie filary obejmują upewnienie się, że minigra to „chaos pół na pół i umiejętności” oraz że poziom musi być „za każdym razem inny”. Starając się pozostać wiernym teleturniejom, którymi się inspirowali, a także odróżniać się od pierwszoosobowych strzelanek typu battle royale, Mediatonic skupił się na różnorodności rozgrywki. Przedstawiając graczowi kilka losowych rund trybów gry, Mediatonic miał nadzieję odtworzyć wrażenia z teleturnieju.  Aby pomóc zachować „ducha gier na placu zabaw i teleturniejów”, Mediatonic stworzył wewnętrzną zasadę, zgodnie z którą tryby gry należy wyjaśnić w trzech słowach.  Z biegiem czasu gra przeszła wiele innych zmian. Liczba graczy została zmniejszona ze 100 do 60, ponieważ gry „przestały być czytelne lub zabawne”, gdy rywalizowało zbyt wielu graczy. W tym ostatnim punkcie Mediatonic zauważył, że podczas testowania gry gracze przeszacowali liczbę graczy na danym poziomie, stwierdzając, że „nie potrzebowaliśmy tylu graczy, ilu myśleliśmy, aby stworzyć tłumy, które chcieliśmy, aby rozgrywka obejmowała”.

To Knockout, teleturniej, który zmusił swoich zawodników do przebrania się w za duże kostiumy, zainspirował pomysł, że postacie powinny „mieć element bycia całkowicie wyjątkowym, źle zaprojektowanym do zadania, przez które mieliśmy je wykonać”.  Fizyka ragdoll została zaimplementowana celowo, ponieważ Mediatonic nie chciał, aby były jak „hiper atletyczne postacie Ninja Warrior” i ponieważ „przewracanie się jest zabawne”. Według Walsha, znalezienie właściwej równowagi między zabawnymi zderzeniami lalek a wydajnością gry było krytyczne, ponieważ „jak tylko stracisz postrzępioną postać, tracisz zabawę”. Projekty postaci były inspirowane wyglądem zabawek winylowych.

Fall Guys: Ultimate Knockout został zapowiedziany na targach E3 w czerwcu 2019 r. i został wydany 4 sierpnia 2020 r. Na Microsoft Windows i PlayStation 4. Przed wydaniem ogłoszono, że Fall Guys: Ultimate Knockout będzie darmowe dla członków PlayStation Plus przez resztę sierpnia.

W dniu 12 sierpnia 2020 r. Mediatonic ogłosiła, że ich pierwsza duża aktualizacja pojawi się następnego dnia, a także ogłosili, że w przyszłości zostanie dodana dodatkowa zawartość.  Później tego samego miesiąca Mediatonic ujawnił zwiastun drugiego sezonu o tematyce średniowiecznej na Gamescom. W trakcie pierwszego sezonu Mediatonic wydał nową aktualizację zawierającą dodane podwarianty istniejących minigier z dodatkowymi przeszkodami dla większej różnorodności, a także zaimplementował system przeciwdziałający oszustwom, używany przez grę wideo Epic Games Fortnite Battle Royale.

Fall Guys: Ultimate Knockout otrzymał „ogólnie pozytywne” recenzje, według serwisu agregującego recenzje Metacritic.

Magazyn Tom Wiggins of Stuff pochwalił grę, nazywając ją „Super Monkey Ball for the Fortnite generation”. Mercury News pochwalił rozgrywkę „kontrolowanego chaosu” Fall Guys, stwierdzając, że wykorzystuje połączenie elementów z Battle Royale Fortnite i gry towarzyskiej Mario Party w taki sposób, że jest „dostosowana do ery koronawirusa”.

W weekend przed wydaniem podczas zamkniętej bety, Fall Guys na krótko stał się najczęściej oglądaną grą na Twitchu, a także szóstą najlepiej sprzedającą się grą Steam, w której była dostępna w przedsprzedaży.

Chociaż te dwie gry nie są funkcjonalnie podobne, Fall Guys było często porównywane z Among Us, ponieważ obie są grami online, które zyskały na popularności podczas pandemii COVID-19.

Sprzedaż

W ciągu 24 godzin od premiery gra przyciągnęła ponad 1,5 miliona graczy. W dniu 10 sierpnia 2020 r. Devolver Digital ogłosił, że gra sprzedała się w 2 milionach egzemplarzy na Steamie. Podczas pierwszego dnia premiery zgłoszono, że serwery Fall Guys: Ultimate Knockout niespodziewanie przepełniły się ze względu na popularność.

Popularność gry spowodowała, że ​​kilka marek wyraziło zainteresowanie współpracą z Mediatronic w tworzeniu niestandardowej zawartości do gry. Wkrótce po premierze Mediatronic ogłosił zbiórkę pieniędzy, w ramach której marka, która przekazała najwięcej pieniędzy na cele charytatywne SpecialEffect, otrzymała swoją niestandardową skórkę w grze.

Od 26 sierpnia 2020 r. Fall Guys sprzedał się w ponad 7 milionach kopii na Steam i stał się najczęściej pobieraną miesięcznie grą PS Plus wszechczasów. Wiele punktów sprzedaży określiłoby popularność gry jako „fenomen”.