Among Us

Among Us

Among Us to internetowa, wieloosobowa, społeczna gra dedukcyjna stworzona i wydana przez amerykańskie studio InnerSloth i wydana 15 czerwca 2018 roku. Gra odbywa się w kosmicznej scenerii, w której każdy z graczy przyjmuje jedną z dwóch ról, z których większość to koledzy z załogi, a określona liczba to oszuści.

Celem członków załogi jest zidentyfikowanie oszustów, wyeliminowanie ich poprzez wystrzelenie ich w kosmos i wykonanie zadań na mapie; celem oszustów jest potajemne sabotowanie i zabijanie członków załogi, zanim wykonają wszystkie swoje zadania. Za pomocą wielu głosów gracze uważani za oszustów mogą zostać usunięci z gry. Jeśli wszyscy oszuści zostaną wyeliminowani lub wszystkie zadania zostaną ukończone, członkowie załogi wygrywają; jeśli liczba oszustów i członków załogi jest równa lub jeśli krytyczny sabotaż pozostaje nierozwiązany, oszuści wygrywają.

Początkowo wydany w 2018 roku, wzbudzając niewielką uwagę głównego nurtu, zyskał popularność w 2020 roku dzięki wielu znanym streamerom Twitcha i YouTuberom grającym w niego. W odpowiedzi na popularność gry, sequel, Among Us 2, został ogłoszony w sierpniu 2020 roku. Jednak miesiąc później we wrześniu planowana kontynuacja została anulowana, a zespół zamiast tego skupił się na ulepszaniu oryginalnej gry.

Among Us zainspirował memy internetowe i zyskał dużą popularność w Internecie. YouTube podał, że we wrześniu 2020 r. filmy o tematyce „Among Us” obejrzano 4 miliardy razy. Filmy TikTok o tematyce „Among Us” obejrzano ponad 13 miliardów razy w październiku 2020 r. Gra została pobrana 42 miliony razy we wrześniu 2020 r. i do tego czasu miała 158 milionów instalacji w Google Play i iOS App Store.

Among Us to gra wieloosobowa, obsługująca od czterech do dziesięciu graczy. Od jednego do trzech z tych graczy jest losowo wybieranych w każdej grze na Oszustów, a pozostali to Członkowie Załogi. Gra może toczyć się na jednej z trzech map: statku kosmicznego (Skeld), budynku sztabu (HQ Mira) lub bazy planetarnej (Polus). Członkowie załogi otrzymują zadania do wykonania po mapie w formie minigier, polegających na pracach konserwacyjnych nad ważnymi systemami, takimi jak naprawianie przewodów elektrycznych i tankowanie silników. Oszuści otrzymują fałszywą listę zadań, aby wtopić się w członków załogi i mają możliwość sabotowania systemów mapy, przechodzenia przez otwory wentylacyjne, identyfikowania innych oszustów i zabijania członków załogi. Jeśli gracz zginie, staje się duchem; duchy mogą przechodzić przez ściany, ale mogą wchodzić w interakcje ze światem tylko w ograniczony sposób i są niewidoczne dla wszystkich oprócz innych duchów.  Wszyscy gracze, poza duchami, mają ograniczony kąt widzenia, co pozwala im widzieć innych graczy tylko w pewnej niezablokowanej odległości wokół nich, pomimo odgórnej perspektywy gry.

Członkowie załogi wygrywają, wykonując wszystkie zadania przed zabiciem lub znajdując i eliminując wszystkich oszustów. Aby oszuści zwyciężyli, muszą albo skończyć odliczanie sabotażu, albo zabić wystarczającą liczbę członków załogi, tak aby liczba oszustów była równa liczbie członków załogi. Duchy pomagają swoim żyjącym członkom drużyny, wykonując zadania (jako członek załogi) lub dokonując sabotaży (jako oszust). Kiedy Oszust dokonuje sabotażu, następuje natychmiastowa konsekwencja (np. Zgaszenie wszystkich świateł lub zamknięcie drzwi) lub zaczyna się odliczanie. W tym drugim przypadku, jeśli sabotaż nie zostanie rozstrzygnięty przed zakończeniem odliczania, oszuści wygrywają. Sabotaże mogą być rozstrzygane przez żyjących graczy na różne sposoby, w zależności od tego, który sabotaż jest wykonywany.

Każdy żyjący gracz, który znajdzie martwe ciało, może to zgłosić, co przerywa całą rozgrywkę i zwołuje spotkanie grupowe. Podczas spotkania gracze dyskutują o tym, kogo uważają za oszusta na podstawie dowodów dotyczących zabójstwa. Aby pomóc określić tożsamość oszustów, na każdej mapie znajdują się różne systemy śledzenia, takie jak system kamer bezpieczeństwa w Skeld dziennik drzwi w kwaterze głównej Miry i wskaźnik życiowy w Polus. Jeśli dojdzie do wielu głosów za, wybrana osoba zostaje wyrzucona z mapy i umiera.  Żywi gracze mogą również zwołać „spotkanie alarmowe”, naciskając przycisk na mapie w dowolnym momencie, z wyjątkiem sytuacji, gdy trwa sabotaż. Gracze mogą komunikować się na czacie tekstowym, ale mogą mówić tylko podczas spotkań i tylko wtedy, gdy żyją, chociaż duchy mogą rozmawiać ze sobą w dowolnym momencie. Chociaż gra nie ma wbudowanego systemu czatu głosowego, gracze często używają zewnętrznych programów, takich jak Discord podczas gry.  W lobby każdej gry można dostosować różne opcje, aby dostosować aspekty rozgrywki, takie jak zasięg widzenia członków załogi i oszustów oraz liczbę spotkań awaryjnych. Istnieje również wiele opcji kosmetycznych, w tym kolory skafandrów kosmicznych, skórki, czapki i zwierzaki, z których niektóre są płatną zawartością do pobrania.