Co zrobić żeby obrazki wyświetlały się w Google Images?

Co zrobić żeby obrazki wyświetlały się w Google Images? Czy możliwe jest pozycjonowanie obrazków i czy to się opłaca.

Podstawową sprawą dla zapewnienia widoczności obrazków z Twojej strony w wynikach wyszukiwania jest umożliwienie ich indeksowania robotowi wyszukiwarki. Pierwszym krokiem jest zatem przeanalizowanie pliku robots.txt i sprawdzenie czy nie zawiera on formuły blokującej dostęp robotów wyszukiwarki do katalogu w którym gromadzone są obrazy. Druga istotna rzecz to zapewnienie odpowiedniej wielkości i formatu plików obrazów. Najlepiej indeksowane przez roboty wyszukiwarek są obrazy standardowo używane w budowaniu stron www, a więc .gif, .jpg. i .png.
Należy unikać innych formatów i ciężkich zdjęć. Google potrafi indeksować obrazki zajmujące nawet powyżej 1MB, ale nie jest wskazane umieszczanie takiej wielkości zdjęć z wielu powodów związanych nie tylko z wyszukiwarką, ale z użytecznością strony. Optymalną wagą zdjęcia jest wartość poniżej 200KB.

Istotne dla widoczności grafiki w wyszukiwarce obrazków Google jest również osadzenie zdjęć na stronie i ich prawidłowe opisanie i podpisanie. Każdy obraz, który chcemy aby znalazł się w wynikach wyszukiwania obrazków powinien być opisany znacznikiem alt, podpisany krótkim tekstem zawierającym opis zdjęcia oraz otoczony tekstem nawiązującym do treści obrazu. Zapewnienie opisanych powyżej elementów jest już w większości przypadków wystarczające do skutecznego pozycjonowania obrazków.

Obecność w wynikach wyszukiwania obrazów jest zawsze pozytywna (chyba, że są to obrazy, których nie chcemy udostępniać) jednakże nie zawsze warto kłaść nacisk na widoczność zdjęć z naszej strony w wyszukiwarce obrazów. Należy pamiętać, że udostępnienie grafiki robotowi wyszukiwarki wiąże się ze zwiększeniem transferu generowanego przy pobieraniu obrazków przez robota wyszukiwarki. Obecność obrazków z naszej strony w wyszukiwarce images.google.pl nie zawsze przynosi wymierne korzyści dla naszej strony, które są w stanie pokryć koszty zwiększonego transferu.