Internet

Internet

Internet chociaż określany jest nową technologią, to już ma 53 lata. Jest starszy zatem, niż większość użytkowników Internetu

Początkowo Internet miał służyć do zupełnie innych celów. Wojskowi naukowcy w dobie zimnej wojny zastanawiali się jak utrzymać komunikację między dowództwem, a kolejnymi bazami wojskowymi po wybuchu bomby jądrowej.  Rozwiązaniem stała się sieć komputerowa. Koncepcje na temat takiej sieci powstały na początku lat 60 a ich ojcem jest Paul Baran

W 1969 posługując się koncepcją Barana uruchomiono ARPANET. Rozbudowywano go przez dwa lata i łączył on komputery kolejnych uniwersytetów. System ten był nowatorski, gdyż, tak jak współczesny Internet, nie posiadał centralnej jednostki, która miałaby zarządzać całym systemem.

System te rozwijał się, w badaniach brali udział naukowcy z wielu ośrodków naukowych. Na ich potrzeby stworzono aplikacje umożliwiające komunikację, oraz zdalne obliczenia.

W 1989 roku wojsko, zapewne pod wpływem wydarzeniem w Europie porzuciło projekt ARPANET. Przejęły go jednak uniwersytety, oraz inne instytucje. W tym też czasie narodziła się nazwa Internet. Sieć miała służyć jedynie pracom naukowym i wymianie informacje. W 1991 to się jednak zmieniło. W tym roku szersza liczba osób mogła korzystać z Internetu i to w celach CZYSTO komercyjnych.

W CERN narodził się World Wide Web, czyli Internet w takiej postaci, jak znamy dzisiaj.  Twórcami WWW byli naukowcy Tim Berners Lee i Robert Caillau.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *