Problem z obrazem – wymiana matrycy w laptopie

Problem z obrazem – wymiana matrycy w laptopie.

Najczęstszą przyczyną braku obrazu w naszym laptopie jest uszkodzenie matrycy. Czasami również może być to nieco inny problem. Zdarza się, że problemy z obrazem wynikają także z uszkodzenia inwertera, kabla sygnałowego lub w najgorszym wypadku karty graficznej posiadanego laptopa. Zanim zabierzesz się za zakup matrycy do swojego laptopa upewnij się czy oby na pewno jest przyczyną Twojego problemu. O tym jak to sprawdzić powiemy już za chwilę, jednak na początku informujemy, ze wszelkie prace wykonujesz na własną odpowiedzialność.

1. Rozpoznanie źródła problemu.

Aby sprawdzić czy matryca naszego laptopa jest uszkodzona najlepiej podłączyć monitor zewnętrzny do laptopa i sprawdzić czy działa on poprawnie. W przypadku gdy monitor będzie funkcjonował poprawnie, a matryca laptopa nie, to problem może leżeć w wypiętej bądź uszkodzonej  tasiemce łączącej matrycę laptopa z jego płytą główną. W przypadku, gdy monitor nie wyświetli żadnego obrazu bądź też wyświetla szumy czy też linie lub posiada jednolity kolor, to prawdopodobnie jest to problem z kartą graficzną. Uszkodzony inwerter można rozpoznać wtedy, gdy po włączeniu laptopa nie ma podświetlenia na matrycy bądź też podświetlenie miga. Podczas tego procesu wciąż widoczny jest słaby obraz, co świadczy o tym, że problem nie leży po stronie matrycy.

2. Demontaż.

Nim wybierzesz się na zakupy, by wybrać nową matrycę do swojego laptopa dowiedz się czegoś więcej o jej modelu i producencie. Aby to zrobić musisz ją wydobyć ze swojego laptopa. Nie pomijaj tego kroku albowiem dzięki informacjom, które znajdziesz na matrycy łatwiej dobierzesz odpowiadający jej zamiennik. Pierwsze co musisz zrobić, to odłączyć swój laptop od prądu oraz wyjąć z niego baterię. Nie musimy chyba wyjaśniać dlaczego jest to tak ważne. Demontowanie matrycy rozpocznij od odkręcenia tych śrub, które mocują ramkę matrycy. Łatwo je znajdziesz – są one zazwyczaj ulokowane po bokach matrycy lub z przodu (przykryte małymi gumeczkami). Przeważnie ramkę trzymają cztery śruby, lecz zdarzają się nietypowe laptopy, w których może być ich więcej, dlatego sprawdź dokładnie zanim zabierzesz się za kolejny etap.

Jak już uporasz się z śrubami mocującymi, to delikatnie odciągnij ramkę od powierzchni matrycy. Aby zrobić to w łatwy i szybki sposób podważ ją po środku na dole ekranu i przytrzymaj palcami, po czym przesuwaj palce po okręgu (wkoło), aż do jej całkowitego zdemontowania. Gdy już usuniesz ramkę, to upewnij się, że kabel wchodzący do inwertera jest poprawnie wpięty, gdyż jak już wcześniej wspomnieliśmy może to być jedna z przyczyn problemów z obrazem. Wypnij ten kabel jeśli jest poprawnie wpięty, gdyż nie jest to problem, który należy rozwiązać. Zdemontuj inwerter i odkręć matrycę. Tu należy zwrócić szczególną uwagę na mocowanie matrycy. Jest ona przeważnie przykręcona do zawiasów i do ich prowadnic. Należy odkręcić tylko śruby znajdujące się przy zawiasach. Śruby mocujące matryce do prowadnic zostaw w spokoju. Po odkręceniu śrub przy zawiasach delikatnie odegnij matryce od tylnej części obudowy ekranu i połóż ją ostrożnie na klawiaturze. Teraz możesz sprawdzić czy problemy z obrazem nie wynikają z wypięcia się taśmy sygnałowej. Jeżeli i to nie jest problemem, to nie pozostaje nic innego jak znaleźć informacje o matrycy. Znajdują się one na tyle matrycy. Są to informacje o producencie, modelu oraz typie matrycy.

Najlepiej jeśli uszkodzoną matrycę wymienisz na taka samą, czyli tego samego producenta. Jest to rozwiązanie na pewno droższe ale będziemy pewni, że kupiliśmy matrycę, która zadziała z naszym laptopem. Jednakże matryca zamienna wcale nie musi być gorsza, a na pewno będzie tańsza. Jakiego wyboru dokonacie to już wasza sprawa. Pamiętajmy jednak, że producenci laptopów nie są producentami matryc. Na koniec kilka dodatkowych i wiadomych punktów, o których należy również pamiętać:

– przed usunięciem uszkodzonej matrycy wypnij kabel video łączący matrycę z płytą główną,

– nie zapomnij o śrubach przy prowadnicach. Wykręcasz je dopiero przy usuwaniu starej matrycy,

– zanim zamontujesz nową matrycę – przetestuj ją wpinając kabel video do matrycy i podłączając inwerter,

– aby zamontować nową matrycę postępuj według powyższej instrukcji, lecz czynności wykonuj od końca.