Wymiana karty graficznej

Czynność jaką jest wymiana karty graficznej należy do najprostszych, a zarazem najczęstszych uaktualnień. Na rynku można spotkać różnego rodzaju karty graficzne. Do grona największych producentów zaliczają się: Diamond, ATI, STB, Hercules czy też Matrox. Zanim zdecydujecie się na wymianę karty graficznej sprawdźcie, czy wasz PC-et jest wyposażony w gniazdo PCI czy AGP. Starsze blaszaki zazwyczaj wyposażone zostały tylko w złącza PCI. Nowsze natomiast posiadają też złącze AGP, które pozwala uzyskać większą wydajność. Zdarza się, że komputery z kartami AGP nie mają gniazda pod tą kartę, tylko są zintegrowane z płytą główną. Wtedy jedynym wyjściem jest wyłączenie procesora graficznego w BIOS-ie, a następnie instalacja karty PCI.

 

Rodzaj karty jaki powinno się wybrać zależy od tego, do czego chcemy ją wykorzystywać. Jeśli chcemy używać aplikacji biurowych i nie potrzebujemy zaawansowanej grafiki trójwymiarowej, to wtedy wystarczy nam karta obsługująca grafikę 2D. W pozostałych przypadkach dobrze zaopatrzyć się w jakiegoś bardziej wydajnego potwora.

Tym nie należy się szczególnie przejmować, gdyż wszystkie karty dostępne teraz na rynku obsługują zarówno grafikę 2D jak i 3D.  Nie oznacza to jednak, że obie technologie wykorzystywane są w jednakowy sposób. Zdarza się, że karta graficzna może lepiej np. obsługiwać grafikę 3D, a 2D nieco gorzej. Jeśli chodzi o pamięć RAM, to zazwyczaj jest to 8 MB RAM, chociaż na to należy zwrócić uwagę jeśli naszym celem są gry komputerowe, które niekiedy wymagają 16 MB RAM. Im więcej pamięci tym bardziej realistyczny obraz.

Przyjrzyjmy się teraz instalacji karty graficznej. Nie będziemy tu opisywać po kolei jak wyjąć i wsadzić kartę ale przekażemy wam raczej bardziej szczegółowe, a równie ważne wskazówki:

  • postaraj się znaleźć najnowszy sterownik do swojej karty graficznej. Program, który zainstalujecie na swoim PC pośredniczy bowiem miedzy kartą a systemem. W dużym stopniu wpływa to na wydajność i niezawodność pracy systemu. Często jest tak, że firmy produkujące karty graficzne dbają o to by sterownik był aktualny. Jednak zanim zainstalujesz nowiutką kartę to sprawdź wersję oferowanego sterownika na stronie producenta. Jeżeli ten dostępny na stronie program jest nowszą wersją niż ten który otrzymaliśmy z karta, to należy go pobrać na swojego kompa. Często jest tak, że trzeba rozpakować plik, który zazwyczaj umieszczany jest przez producenta w postaci skompresowanej ZIP lub samorozpakowującej.
  • gdy masz już po instalowane sterowniki to wyłącz komputer, odłącz kabel monitora i zdejmij boczną obudowę. Delikatnie wyjmij stara kartę graficzną. Znajdź gniazdo AGP lub PCI  w zależności jaką kartę posiadasz. Na niektórych płytach głównych oznaczone są one literami A i B. Włóż swoją nową kartę w gniazdo AGP-C lub PCI-D i dokręć lub zaczep mocowaniem. Następnie podłącz kabel monitora do wejścia na karcie graficznej. Nie zakładaj jeszcze bocznej obudowy.
  • kiedy masz już zamocowaną swoją kartę graficzną w skrzynce to połowa roboty za tobą. Teraz włącz kompa. Gdy będzie on gotowy do pracy na ekranie powinien pojawić się komunikat o wykryciu nowego urządzenia i instalacji oprogramowania. Jeżeli masz ściągnięty najnowszy sterownik producenta to podczas instalacji podaj jego lokalizację na dysku. Jeśli nie posiadasz owego wsadź do CD-ROM-u płytę załączoną do pudełka z kartą. Po zakończeniu procesu instalacji wystarczy zrestartować komputer.
  • gdy komputer uruchomi się ponownie będzie działał z domyślnymi ustawieniami. Resztę wskazówek dotyczących zmiany ustawień karty znajdziecie na instrukcji obsługi lub w książeczce serwisowej.

I tak oto wymiana karty graficznej dobiega końca. Warto pobrać na komputer program monitorujący pracę i temperaturę karty.

Jedna myśl w temacie “Wymiana karty graficznej”

  1. Artykuł sygnowany „MARZEC 13, 2018” a w tekście kwiatki jak z końcówki lat 1990 – gniazdo AGP, karty Hecules i Matrox… Nie ma jak treść na czasie. 😉

Możliwość komentowania jest wyłączona.