PERSONALIZACJA GIMPA CZ. II – TRYB JEDNEGO OKNA

Tryb jednego okna to coś, co z dużym prawdopodobieństwem pokochasz bezgranicznie i już nigdy nie wrócisz do zwykłego trybu. Dodatkowo jego uruchomienie i wycofanie zajmie sekundy! Brzmi kusząco?

Bardzo możliwe, że ten tryb jest już Ci znany np. z innych programów graficznych. W standardowych ustawieniach GIMPa każde okno otwiera się osobno, co nie zawsze jest wygodne. Osobiście preferuję, kiedy wszystko jest zwarte w całość i nic nie lata mi po ekranie.

 

JAK WŁĄCZYĆ/WYŁĄCZYĆ TRYB JEDNEGO OKNA

Na pasku menu kliknij Okna -> Tryb jednego okna. Gotowe! Aby wyłączyć ten tryb, wystarczy go odznaczyć.

JAK USTAWIĆ OKNA – wszystkie po prawej lub po lewej stronie

Jeśli mamy otwartych więcej okien, niż tylko przybornik, automatycznie osadzą się one po obu stronach. Może Ci to odpowiadać i zostawisz je jak są, ale jeśli chcesz umieścić wszystko po jednej ze stron, to nic trudnego.
Na początek chwyć je za nazwę i przeciągnij na środek, tak żeby oderwać je od całości. W zależności od tego, po której stronie chcesz mieć wszystkie narzędzia umieść tam najpierw przybornik (u mnie po lewej). Chwyć ponownie za nazwę i umieść okno w miejscu na dokowalne okna dialogowe (jak pokazują strzałki). To tyle.
Jak widzisz, wszystko zajmuje maksymalnie około minuty. Tekst może sprawiać wrażenie, że to wcale tak szybko się nie odbywa, ale spróbuj – tak naprawdę jest więcej czytania niż robienia.