Z www czy bez www?

Z www czy bez www?

Dużo osób zadaje pytanie czy linkować daną stronę internetową z www czy bez www. Google adres z www i bez www traktuje jak dwie różne strony. Jednak jeżeli Google zauważy kilka stron o tej samej treści i zaindeksuje oba adresy, wtedy umieszcza je w wynikach uzupełniających. Taka sytuacja może mieć miejsce, jeżeli taka sama treść znajduje się na stronie z adresem www i bez.
Dobrym wyjściem z tej sytuacji jest przekierowanie stałe – redirect 301. Przeniesienie to ma na celu zawsze wczytywanie adresu w wybranym formacie np. z www, bez względu na to czy wpiszemy www czy nie. 301 przekierowuje użytkowników, ale także roboty wyszukiwarek.
Najczęściej stosowane przekierowanie 301 jest w przypadku zmiany domeny, ponieważ dotyczy także mocy linków z adresu bez www oraz wartości PR.

Należy pamiętać, jaką formę adresu wybraliśmy przy linkowaniu strony i zbieraniu linków z pozostałych źródeł. Adres strony głównej w menu i innych linkach wewnętrznych nie może prowadzić do pliku index.php, index.html itp. tylko do pozycjonowanej domeny.