Programy do naprawy komputera

Programy do naprawy komputera

Niezbędne programy

Twój zestaw do likwidowania skutków awarii powinien być wyposażony również w kilka programów użytkowych, między innymi:

• Skaner antywirusowy działający z poziomu dyskietki

• Programy używane podczas uruchamiania twojego aktualnego systemu

• Prosty edytor tekstu, który pozwoli ci przeglądać zawartość plików tekstowych oraz dokonywać zmian w plikach konfiguracyjnych

• Dysk naprawczy dostarczony razem z komputerem

• Zestaw ulubionych narzędzi diagnostycznych

Skaner antywirusowy

Kiedy mówiliśmy o kwestiach związanych z profilaktyką tematem jednego z paragrafów był skaner antywirusowy, przedstawiany jako element ochronny przed uszkodzeniami. Jednak czasami może się zdarzyć, że wirus obejdzie wszystkie zabezpieczenia i spowoduje problemy z uruchamianiem komputera (szczególnie dotyczy to wirusów niszczących zawartość BIOS-u) lub prawidłowym ładowaniem systemu Windows. Jeśli w dodatku nie przeprowadzasz regularnego skanowania systemu, statystyczne prawdopodobieństwo zakażenia wirusem znacząco rośnie.

O ile artykuł nie zdołał nakłonić cię do zakupu aktualnego skanera antywirusowego (w wersji komercyjnej, Shareware lub darmowego freeware), zrób to teraz. Dokonując zakupu, szczególną uwagę powinieneś zwrócić na możliwość tworzenia specjalnych, antywirusowych dyskietek lub płyt CD, używanych do rozwiązywania problemów. Na pewno przyda ci się program, który można uruchomić z innego niż twardy dysk medium, ponieważ w sytuacjach awaryjnych napęd dyskowy może stać się niedostępny. Zwróć też uwagę na to, że niektóre wirusy potrafią zablokować działanie skanera antywirusowego; w takich przypadkach uruchomienie komputera z dyskietki wyposażonej w oprogramowanie antywirusowe może pomóc ci w przywróceniu pracy dysku oraz pozbyciu się intruza.

OSTRZEŻENIE

Nie możesz zakładać, że w opisanej powyżej sytuacji skorzystasz z opcji antywirusowego skanowania przez internet. Możesz to zrobić tylko wtedy, gdy system pracuje na tle dobrze, że możliwe jest wejście do internetu. W opisywanym przypadku zapewne tak nie jest.

Pozostałe programy

W zestawie do likwidacji skutków awarii nie powinno zabraknąć płyty CD (lub specjalnego dysku rozruchowego) z podstawowymi programami pomocniczymi, z których korzystasz podczas uruchamiania komputera.

Czasami przydaje się to gdy system po załadowaniu musi uruchomić określony program, służący do rozpoznawania jakiegoś elementu sprzętowego. Na przykład w tego typu narzędzie wyposażony jest mój modem satelitarny – dzięki niemu urządzenie staje się dostępne natychmiast po załadowaniu Windows.

Innym przykładem może być duży twardy dysk, wymagający użycia specjalnego programu, dzięki któremu starsze wersje BIOS-u nie będą miały problemów z wykryciem napędu. Jeśli zainstalowałeś napęd o dużej pojemności i masz problemy z jego rozpoznaniem przez BIOS, prawdopodobnie powinieneś sięgnąć po tego rodzaju narzędzie. Jednym z najpopularniejszych programów tego typu jest EZ-BIOS, który działa jako nakładka na starsze wersje BIOS-u, usuwając z nich ograniczenie pojemności napędu dyskowego wykrywanego przez komputer. Programy te, w trakcie instalacji, wymagają zwykle utworzenia dysku rozruchowego, zawierającego narzędzie podpinające się do systemu w momencie jego uruchamiania. To powinno ułatwić ci rozwiązywanie ewentualnych problemów z twardym dyskiem.

Staraj się zawsze trzymać w zapasie oryginalne dyski zakupionych programów, wszystkie dyskietki rozruchowe utworzone przez te programy oraz ich instrukcje obsługi. Instrukcje mogą dostarczyć ci bardzo cennych wskazówek dotyczących postępowania w sytuacjach awaryjnych. Jeśli je zgubisz, spróbuj poszukać na internetowych stronach producentów, którzy zwykle umieszczają tam ich kopie.

Tworzenie właściwego środowiska naprawy komputera

Mimo iż nie musisz regularnie zaglądać do wnętrza swojego komputera, powinieneś wyznaczyć w swoim domu lub biurze miejsce, spełniające podstawowe wymagania bezpieczeństwa, przeznaczone na poważniejsze prace naprawcze. Wielu użytkowników zupełnie o tym zapomina i zwykle efekty bywają dwojakie:

• Zwlekają z dokonaniem naprawy, co odbija się negatywnie na wydajności ich pracy oraz ilości wolnego czasu.

• Próbują pracować w warunkach dalekich od optymalnych i wiedząc co robią, powodują duże zagrożenie awaryjne.

Nauczmy się więc tworzyć właściwe środowisko dla naprawy komputera.