Kolokacja i serwerownia

Kolokacja i serwerownia

We współczesnych czasach często słyszy się o wyjściach informatycznych, które są dostępne na rynku, jednakże nie każdy wie na czym te usługi polegają. Najciekawszym z wyżej wymienionych usług jest bez wątpienia kolokacja. Jest ona coraz to częściej spotykana i mogą skorzystać z niej nie jedynie firmy ale też pojedyncze jednostki. Z kolokacją serwerów łączy się także inna usługa, na którą pragnęlibyśmy w obecnym tekście zwrócić szczególną uwagę. Tym zagadnieniem jest serwerownia. Zobaczmy zatem czym są oraz jak się do siebie mają te dwie definicje.

Kolokacja

Z początkiem przypomnijmy sobie czym jest usługa kolokacji oraz jak działa. Kolokacja serwerów to usługa, która bazuje na wykupieniu lub wynajmie miejsca w serwerowni. Jest to usługa niezwykle popularna wśród firm. By skorzystać z takiej usługi wystarczy być wyposażonym w własny serwer i odnaleźć w sieci firmę, która oferuje usługę kolokacji w przekonującej cenie w swojej serwerowni.

Serwerownia a kolokacja

Dlaczego serwerownia wiąże się z pojęciem kolokacji? W prawdzie odpowiedzieliśmy na to pytanie powyżej, aczkolwiek przedstawmy sobie usługi serwerowni trochę bardziej dokładnie. Wykorzystanie usługi serwerowni ewidentnie usuwa pewną niezbędność, a mianowicie posiadanie własnej serwerowni. Pomieszczenia serwerowni muszą spełniać określone warunki, żeby mogły być przyjęte do użytku oraz co najważniejsze – bezpieczne dla sprzętu, jaki jest wewnątrz umieszczany. Nie wszystkie firmy mają środki oraz miejsce na zbudowanie prywatnej serwerowni, toteż kolokacja jest dla nich najodpowiedniejszym wyjściem. Odpłatności wynajęcia lub też wykupienia miejsca w serwerowni są bez wątpienia mniejsze niż wybudowania nowego miejsca pod serwer w swojej firmie. Dodatkowym atutem jest to że, firmy udostępniające serwerownie zajmują się dodatkowo serwisem urządzeń, co powoduje, że nasze dane znajdujące się na serwerze są doskonale chronione.

Oferta kolokacji jest bardzo łatwa do odszukania w Internecie. Co rusz więcej firm wystawia swoje oferty z coraz bardziej interesującymi cenami. Zawsze jednak konieczne jest złożenie osobistego serwera do siedziby, w jakiej mieści się firma świadcząca tego typu usługi, stąd też klienci najczęściej wybierają te, które mieszczą się blisko ich firm.