Google Stadia

Google Stadia

Stadia to usługa gier w chmurze opracowana i obsługiwana przez Google. Reklamuje się, że umożliwia strumieniowe przesyłanie gier wideo do rozdzielczości 4K przy 60 klatkach na sekundę (8K przy 120 kl./s w przyszłości) z obsługą wysokiego zakresu dynamiki, do graczy za pośrednictwem licznych centrów danych firmy. Jest dostępny za pośrednictwem przeglądarki internetowej Google Chrome na komputerach osobistych, obsługiwanych smartfonach, a także tabletach z systemem operacyjnym Chrome i Chromecast do obsługi telewizora. Dostępny jest również tryb eksperymentalny z obsługą wszystkich urządzeń z systemem Android, na których można zainstalować aplikację mobilną Stadia. Google ogłosił plany progresywnej aplikacji internetowej opartej na przeglądarce iOS dla Stadia w listopadzie 2020 r.

Usługa jest zintegrowana z YouTube, a jej rodząca się funkcja „udostępniania stanu” umożliwia graczom Stadia uruchamianie gry w tym samym stanie zapisu co osoba udostępniająca permalink. Zostało to wykorzystane jako punkt sprzedaży usługi. Jest kompatybilny z kontrolerami USB klasy HID, chociaż wraz z usługą dostępny jest zastrzeżony kontroler Stadia z łącznością Wi-Fi. Stadia wymaga od użytkowników kupowania gier w jej sklepie w celu ich przesyłania strumieniowego. Chociaż podstawowa usługa jest poza tym bezpłatna, poziom Pro Miesięczna subskrypcja umożliwia użytkownikom przesyłanie strumieniowe w rozdzielczości do 4K, dźwięku przestrzennego i oferuje rosnącą kolekcję bezpłatnych gier, do których użytkownik ma dostęp podczas subskrypcji. Oba poziomy pozwalają użytkownikom grać w trybie wieloosobowym online bez żadnych dodatkowych kosztów.

Usługa ta, znana jako Project Stream, zadebiutowała w październiku 2018 roku w zamkniętej wersji beta Assassin’s Creed Odyssey. Usługa Stadia została publicznie uruchomiona 19 listopada 2019 roku w wybranych krajach i spotkała się z mieszanym odbiorem recenzentów. 8 kwietnia 2020 r. Google uruchomił darmową usługę bazową Stadia. Usługa ta konkuruje z PlayStation Now firmy Sony, GeForce Now firmy Nvidia, Luna firmy Amazon oraz grami w chmurze firmy Microsoft.