Narzędzia do usuwania awarii komputera

Kupujemy gotowy zestaw

Wielu internetowych dystrybutorów i sklepów zajmuje się sprzedażą gotowych zestawów do naprawy komputera, dostępnych zwykle w winylowych lub skórzanych etui. Za podstawowy zestaw składający się z 5-20 elementów, możesz zapłacić 30-200 zł.

Niektóre z tych zestawów wyglądają całkiem solidnie, ale kupując powinieneś sprawdzić, czy przypadkiem nie jest to zbieranina tanich narzędzi, które przy byle okazji mogą ulec uszkodzeniu. Tanie śrubokręty mają tendencję do szybkiego łamania się. Niestety, na odległość trudno ci będzie ocenić solidność zestawu.

Innym problemem związanym z gotowymi zestawami narzędzi jest to, że jeśli kupujesz je wysyłkowo lub drogą internetową pozbawiasz się możliwości sprawdzenia jak narzędzia leżą w twoich rękach.

Ulepszanie zestawu narzędziowego

Jeśli podczas pracy ze swoim systemem stwierdzisz, że brakuje ci jakiegoś ważnego elementu, spróbuj poszukać właściwego narzędzia i dodaj je do swojego zestawu.

Jeśli w zestawie narzędziowym przechowujesz też dodatkowe śrubki lub kable, nie zapominaj o ich regularnym uzupełnianiu. Dotyczy to zresztą wszystkich elementów twojego zestawu, które ulegają zużyciu. W końcu ostatnią rzeczą której ci potrzeba jest dodatkowa frustracja spowodowana brakiem właściwych materiałów w sytuacji kryzysowej.

Rezerwy sprzętowe

Jeśli jesteś jedną z osób, które swój komputer wymieniały chociaż jeden raz, to powinieneś mieć sporo części wyjętych ze starej maszyny. Najczęściej spotykanymi są twarde dyski wymienione na nowsze, pojemniejsze modele (ale wciąż działające i znajdujące się w dobrym stanie), listki niewykorzystanej pamięci, myszy, kable i klawiatury.

Pamiętaj, aby pochopnie nie pozbywać się starego sprzętu ani nie chować go w miejscach, o których łatwo zapomnisz. Sprzedaż także nie jest najlepszym pomysłem, ponieważ przy tak niskich (i ciągle spadających) cenach, uzyskanie dobrej sumy za używane komponenty jest bardzo trudne. Dlatego powinieneś zastanowić się nad zatrzymaniem kilku niepotrzebnych części i urządzeń. Na pewno nie warto w to inwestować dużych pieniędzy ani rezerwować zbyt wiele wolnego miejsca, ale pozostawienie starej klawiatury lub napędu, w sytuacji kryzysowej może czasami uratować życie.

WSKAZÓWKA

Rezerwowy sprzęt może być pomocny także w rozwiązywaniu problemów. Na przykład, jeśli BIOS nagle przestanie wykrywać twój podstawowy twardy dysk, możesz zacząć zastanawiać się, czy to napęd uległ uszkodzeniu, czy może coś złego stało się z samym BlOS-em? Jeśli masz w rezerwie stary, ale działający napęd, możesz zainstalować go i sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Jeśli zostanie wykryty, to możesz mieć pewność, że problem leży w samym napędzie.

KORZYSTANIE Z WYPRZEDAŻY

Kiedy tylko mogę korzystam z wyprzedaży, starając się na wszelki wypadek zgromadzić trochę sprzętu.

Jeśli w twojej okolicy istnieje możliwość zakupu starszego sprzętu po atrakcyjnych cenach, nie wahaj się. W końcu zapasowe części wcale nie muszą być towarem z najwyższej półki, gdyż używane są jedynie w sytuacjach ostatecznych. Zwykle podłączasz je tylko na chwilę, aby sprawdzić pewne możliwości, aby potem odłożyć je na bok lub włożyć do innego komputera. Na przykład ja jestem bardzo zadowolona z zakupu kilku działających, zapasowych części:

• twardego dysku

• nagrywarki CD w wersji USB

• klawiatury

• myszy

• monitora

Przygotuj kolejne ważne urządzenie: siebie

Ponieważ twoje nastawienie do procesu odzyskiwania danych jest tak krytyczne, jak to tylko możliwe, nadszedł właściwy moment, aby wspomnieć o kilku sprawach dotyczących twojego podejścia do samego siebie i swoich umiejętności.

Nawet najlepszy pracownik techniczny na świecie może popełnić wiele potwornych błędów i zapomnieć o naprawdę istotnych sprawach, jeśli rozpocznie oszacowywanie lub naprawianie w niewłaściwym momencie lub w niewłaściwy sposób. Na przykład bardzo ważna jest umiejętność zapamiętania wszystkich czynności wykonywanych w trakcie rozwiązywania problemu. Jeśli ci się to nie uda, ryzykujesz, że niektóre z nich będziesz wykonywał kilkukrotnie, a o innych możesz zupełnie zapomnieć.

Chociaż zakładam, że jesteś osobą pełnoletnią i w pełni odpowiedzialną za swoje decyzje, to jednak pozwolę sobie udzielić ci kilku rad – kiedy powinieneś unikać wykonywania jakichkolwiek napraw:

• Gdy jesteś wyczerpany

• Gdy znajdujesz się pod wpływem substancji wpływających na twoją percepcję

• Gdy jesteś bardzo zdenerwowany lub spięty

• Gdy jesteś rozkojarzony lub z innych powodów nie możesz skupić się na swojej pracy