Roblox

Historia i rozwój

Wersja Beta Roblox została stworzony przez współzałożycieli Davida Baszucki i Erika Kassel w 2004 roku, początkowo pod nazwą DynaBlocks. Baszucki zaczął testować pierwsze dema tego roku. W 2005 r. Firma zmieniła nazwę na Roblox , i oficjalnie rozpoczęła działalność 1 września 2006 r. W marcu 2007 r. Roblox stał się zgodny z COPPA , dodając bezpieczny czat, zmiana, która ograniczył możliwości komunikacyjne użytkowników poniżej trzynastego roku życia, ograniczając ich do wybierania predefiniowanych wiadomości z menu. W sierpniu Roblox zastosował ulepszenia serwera i udostępnił usługę członkostwa premium o nazwie „Builders Club”. Ta funkcja płatnego członkostwa została przemianowana na Roblox Premium we wrześniu 2019 r.

W grudniu 2011 r. Roblox zorganizował swój pierwszy Hack Week, coroczne wydarzenie, podczas którego programiści Roblox pracują nad nieszablonowymi pomysłami na nowe rozwiązania do zaprezentowania firmie. 11 grudnia 2012 r. Została wydana wersja Roblox na iOS, a 16 lipca 2014 r. została wydana wersja na Androida. 1 października 2013 r. Roblox udostępnił program Developer Exchange, umożliwiający programistom wymianę Robuxów zarobionych z ich gier na prawdziwe waluty.

31 maja 2015 roku dodano funkcję o nazwie „Smooth Terrain”, zwiększając wierność graficzną terenu i zmieniając silnik fizyki ze stylu blokowego na płynniejszy i bardziej realistyczny. 20 listopada Roblox został uruchomiony na Xbox One , z początkowym wyborem 15 gier wybranych przez pracowników Roblox . Nowe gry Roblox na Xbox One muszą przejść proces zatwierdzania i podlegają standardom Entertainment Software Ratings Board .

W kwietniu 2016 roku Roblox uruchomił Roblox VR dla Oculus Rift . W momencie premiery ponad dziesięć milionów gier było dostępnych w 3D. Mniej więcej w tym samym czasie funkcja bezpiecznego czatu została usunięta i zastąpiona systemem opartym na białej liście zawierającej zestaw dopuszczalnych słów dla użytkowników poniżej 13 roku życia oraz zestaw słów z czarnej listy dla innych użytkowników. W czerwcu firma wypuściła wersję kompatybilną z Windows 10 . Chociaż platforma do gier jest obecna na PC od 2004 roku, kiedy powstała jej wersja internetowa, po raz pierwszy została zaktualizowana o samodzielny program uruchamiający zbudowany dla systemu Windows. Również w czerwcu firma Roblox Corporation została pozwana przez Cinemark Theatres za domniemane naruszenie znaków towarowych.

W 2017 roku Roblox przeprowadzał szereg aktualizacji swojej technologii serwerowej, ponieważ technologia, na której pracowali do tego momentu, była nieaktualna i prowadziła do częstych awarii. W listopadzie 2018 r. całkowicie usunięto możliwość gry jako „gość” bez konta, która była stopniowo ograniczana przez ostatnie dwa lata. W lutym 2019 r. Roblox zawarł spółkę joint venture z Songhua River Investment Limited, podmiotem powiązanym z Tencent , w celu stworzenia zlokalizowanej wersji platformy. Od listopada 2020 r.Chińska Narodowa Administracja Radia i Telewizji nie wydała jeszcze licencji wymaganej do produkcji Roblox dostępnej w Chinach. W lipcu 2020 r. Roblox ogłosił utworzenie „Party Place”, które funkcjonuje jako miejsce spotkań online . Funkcja została stworzona przy użyciu nowej technologii, która była używana podczas rozdania nagród Bloxy Awards 2020 i została zaprojektowana w odpowiedzi na pandemię COVID-19.

W listopadzie 2020 roku Roblox Corporation ogłosiła zamiar zostania spółką publiczną i złożyła odpowiednie wnioski w amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy. Po rundzie inwestycyjnej o wartości 520 milionów dolarów w styczniu 2021 r. Roblox ogłosił, że w najbliższej przyszłości przeprowadzi bezpośrednią ofertę publiczną . Pod koniec stycznia 2021 r. ogłoszono, że Roblox opóźnił swoje plany upublicznienia do lutego z powodu nalegań amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełdy, aby firma zmieniła sposoby śledzenia przychodów z zakupu Robuxa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.