Roblox

Społeczność i kultura

Aktywizm

Użytkownicy Robloxa są zauważani ze swoich wysiłków przeciwko rasizmowi , a wielu stałych użytkowników i współzałożyciel Baszucki zadeklarowało swoje poparcie dla protestów George’a Floyda i Black Lives Matter . Jednak w sierpniu 2019 r. Śledztwo przeprowadzone przez NBC News ujawniło ponad 100 kont powiązanych ze skrajnie prawicowymi i neonazistowskimi grupami. Po skontaktowaniu się z NBC w sprawie kont, moderatorzy Roblox usunęli je.

Skutki pandemii COVID-19

Pandemia COVID-19 wpłynęła na Roblox na wiele sposobów. Ze względu na kwarantanny narzucone przez pandemię ograniczającą interakcje społeczne, Roblox jest używany jako sposób na komunikację między dziećmi. Jednym z najbardziej zauważalnych sposobów realizacji tego sposobu komunikacji jest zjawisko organizowania przyjęć urodzinowych na platformie. COVID-19 spowodował znaczny wzrost zarówno przychodów platformy, jak i liczby graczy na niej, zgodnie z podobnymi skutkami doświadczanymi przez większość branży gier, ponieważ gracze zmuszeni do pozostania w pomieszczeniach z powodu COVID -19 i blokad, spędzało więcej czasu na graniu w gry wideo. Od lutego 2020 r. do stycznia 2021 r. Roblox odnotował wzrost wyceny z 4 miliardów dolarów do 29,5 miliardów dolarów, wzrost przypisany w dużej mierze pandemii.

Efekt dźwiękowy „Oof”

Od jego wydania do listopada 2020 Roblox’s efekt dźwiękowy, gdy dla matryc znakowych był «oof» dźwięk, który stał się znaczna część reputacji platformy ze względu na jego status jako mem . Dźwięk został pierwotnie wyprodukowany przez kompozytora gier wideo Tommy’ego Tallarico na potrzeby gry wideo Messiah z 2000 roku i on i Roblox rozpoczęli spór dotyczący praw autorskich. Spór zakończył się, gdy Roblox zgodził się wyciągnąć dźwięk ze swojej platformy i zastąpić go innym dźwiękiem śmierci, a Tallarico zgodził się zezwolić Robloxowi wypuścić dźwięk ponownie w późniejszym terminie na swoim rynku, który twórcy gier na platformie mogliby kupić za 1 USD.

Ogólny odbiór

Roblox otrzymał generalnie pozytywne recenzje. Firma Common Sense Media przyznała jej 4 z 5 gwiazdek, chwaląc różnorodność gier na stronie i zdolność do zachęcania dzieci do kreatywności, a jednocześnie stwierdzając, że zdecentralizowany charakter platformy oznacza zróżnicowaną jakość gry, i zalecił wyłączenie funkcji czatu dla młodych graczy, aby zapobiec ewentualnym szkodliwym interakcją. Patricia E. Vance z Family Online Safety Institute poradziła rodzicom, aby monitorowali interakcje ich dzieci na platformie, ale pochwaliła platformę za „umożliwienie dzieciom zabawy, odkrywania, nawiązywania kontaktów towarzyskich, tworzenia i uczenia się w sposób samodzielny sposób ”i szczególnie pochwalił Roblox Studio za jego zdolność do zachęcania dzieci do tworzenia gier. Trusted Reviews , w swoim przeglądzie platformy, pochwaliło również Roblox Studio, stwierdzając, że „dla każdego, kto chce rozwinąć swoje umiejętności informatyczne lub stworzyć projekty, które natychmiast otrzymają opinie od ogromnej publiczności, atrakcyjność jest oczywista”. Craig Hurda, piszący w Android Guys , przedstawił bardziej umiarkowaną recenzję, chwaląc liczbę dostępnych gier i stwierdzając, że gra jest zabawna dla dzieci, a także stwierdzając, że dźwięk platformy był „chybiony” i deklarując że miał ograniczony urok dla dorosłych graczy.

Krytyka

Roblox spotkał się z powszechną krytyką za system filtrowania czatów. Mimo Roblox Cenzorów system filtracyjny usuwa najbardziej szkodliwe wiadomości oraz treść, niektóre można jednocześnie uniknąć systemu. Aby zwalczyć te problemy, Roblox zatrudnia 1600 osób pracujących nad usunięciem takich treści z platformy. Roblox oferuje ustawienia prywatności; rodzice mogą ograniczyć osoby, z którymi użytkownik może się kontaktować, ograniczając dostęp do prywatnych serwerów i włączając kontrolę rodzicielską.

Chociaż treści seksualne są zabronione w Roblox , platforma spotkała się z poważną krytyką za obecność w niej gier i obrazów o charakterze jednoznacznie seksualnym. Ta zawartość obejmuje takie elementy, jak wirtualne kluby erotyczne i kluby nocne, przy czym twórcy tych treści komunikują się głównie za pośrednictwem platform stron trzecich, których moderatorzy Roblox nie mogą regulować. Dochodzenie przeprowadzone w 2020 r. Przez Fast Company wykazało, że treści seksualne są nadal powszechne w Roblox , a próby usunięcia go przez moderatorów są porównywane do „walenia głowa w ścianę”, choć stwierdzono również, że sytuacja ogólnie poprawiła się w ostatnich latach poprzedzających sprawozdanie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.