Play Station 5 (PS5)

Magazyn Wired przewiduje, że deweloperzy z innych firm będą nadal wydawać nowe gry zarówno na PlayStation 4, jak i na PlayStation 5. Sony zapowiedziało, że będzie obsługiwać każdego wydawcę, który będzie chciał zaoferować kopie tytułów na PlayStation 5 bez dodatkowych kosztów. Electronic Arts potwierdziła, że jej gry wydane w 2020 roku na PS4, takie jak FIFA 21 i Madden NFL 21, będą zawierały bezpłatną aktualizację do wersji na PS5, zapewniając graczom aktualizację przed kolejnym numerem w serii sportowej. Bungie potwierdziła również, że gracze Destiny 2 mogą zaktualizować swoją grę do ulepszonej wersji na PS5 bez dodatkowych kosztów, a CD Projekt RED zobowiązuje się do zaoferowania właścicielom Cyberpunka 2077 na PS4 bezpłatnej aktualizacji w celu poprawy wyglądu gry na PlayStation 5.

Konsola zawiera funkcje dla gier kompatybilnych międzypokoleniowych i wstecznych, umożliwiając graczom przełączanie się między systemami bez utraty postępów, podczas gdy przyjaciele oddzieleni od platformy mogą łączyć te same gry wieloosobowe. Dyrektor generalny Sony, Jim Ryan, powiedział, że „nie będzie to binarny wybór, czy trzeba być na PlayStation 4, czy w następnej generacji, aby kontynuować swoją przyjaźń”.

Kompatybilność wsteczna

Sony stwierdziło, że PlayStation 5 będzie wstecznie kompatybilny z „przeważającą większością” gier na PlayStation 4, a Jim Ryan we wrześniu 2020 roku stwierdził, że „99 procent” gier na PS4 będzie kompatybilnych na PS5. Wiele z tych gier na PS4 będzie działać ze zwiększoną szybkością przetwarzania, „dzięki czemu będą mogły korzystać z wyższej lub bardziej stabilnej liczby klatek na sekundę i potencjalnie wyższych rozdzielczości”. Jest to częściowo możliwe dzięki podobnej architekturze sprzętowej obu systemów oraz dzięki dodaniu „dodatkowej logiki” do procesora graficznego RDNA 2, aby zapewnić kompatybilność z procesorami graficznymi PlayStation 4 i 4 Pro. 1] Mark Cerny wyjaśnił podczas prezentacji w marcu 2020 r., a następnie w wywiadzie dla Digital Foundry, że taktowanie zegara CPU wymaga szczególnej uwagi; podczas gdy CPU Zen 2 posiada zestaw instrukcji do obsługi procesora Jaguara PlayStation 4, ich taktowanie może być bardzo różne, dlatego też Sony ściśle współpracowało z AMD przy tworzeniu CPU Zen 2, aby dostosować taktowanie taktowania tak, aby mogło ono bardziej odpowiadać taktowaniu Jaguara.  Nowa konsola jest również kompatybilna z PlayStation VR. Ryan potwierdził również, że PS5 nie będzie wspierał wstecznej kompatybilności gier z wcześniejszych generacji konsol PlayStation, takich jak PS1, PS2 czy PS3, ponieważ były one bardziej zorientowane na możliwości PS5.

Eurogamer poinformował, że program certyfikacji Sony od maja 2020 r. wymaga, aby gry na PlayStation 4, zgłoszone do certyfikacji po 13 lipca 2020 r., były natywnie kompatybilne z PlayStation 5, przy czym starsze gry na PS4 będą uruchamiane na PS5 poprzez program kompatybilności wstecznej.

Wprowadzanie do obrotu i wydawanie

Sony planuje uruchomić PlayStation 5 do końca 2020 roku, ponieważ będzie dostępny w sprzedaży na koniec roku wakacyjnej. Data i ceny zostały potwierdzone w ramach prezentacji gier 16 września 2020 roku; konsola ma zostać wydana w Ameryce Północnej, Australii, Nowej Zelandii, Japonii i Korei Południowej 12 listopada 2020 roku, a dla większości krajów świata 19 listopada 2020 roku. Sony ujawniło, że data premiery konsoli w Chinach zostanie ogłoszona później.

Oczekuje się dwóch wersji do uruchomienia: Podstawowa wersja PlayStation 5 będzie zawierała napęd Blu-ray Ultra HD, natomiast wersja cyfrowa PlayStation 5 pominie ten napęd, służąc jako tańsza wersja dla konsumentów, którzy wolą kupować gry poprzez cyfrowe pobieranie. Obie wersje będą dostarczane z jednym kontrolerem DualSense.

Po prezentacji w dniu 16 września 2020 r. firma Sony stwierdziła, że zamówienia wstępne na konsolę mają zostać otwarte w różnych sklepach detalicznych następnego dnia. Jednakże kilku sprzedawców detalicznych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii uruchomiło tego wieczoru przedsprzedaż, co spowodowało pośpiech w realizacji zamówień, w tym skalpowanie, ponieważ wiele sklepów szybko wyprzedało swoje zapasy, a także stworzyło atmosferę zamieszania wokół tej sytuacji. Firma Sony przeprosiła za ten incydent 19 września 2020 r. i obiecała zwiększyć liczbę dostaw w ciągu najbliższych dni. Sony obiecało również, że do końca roku w magazynach będzie znajdowało się więcej modeli PS5.

Cena konsoli PS5 Podstawowa / cyfrowa

  • 499 USD / 399 USD
  • GB £ 449 / GB £ 359
  • € 499 / € 399
  • ¥ 49980 / ¥ 39980
Napędy – Media Ultra HD Blu-ray , Blu-ray , DVD , dystrybucja cyfrowa
Procesor 8-rdzeniowy AMD Zen 2 , zmienna częstotliwość, do 3,5  GHz
Pamięć 16 GB GDDR6 SDRAM
Dysk Niestandardowy dysk SSD 825 GB
Wymienna pamięć Wewnętrzna (możliwość rozbudowy przez użytkownika) NVMe M.2 SSD lub zewnętrzny USB -na HDD
Obraz Formaty wyjściowe wideo HDMI : 480 p , 720 p , 1080i , 1080 p , 4K UHD , 8K UHD
Grafika Niestandardowe AMD RDNA 2 , zmienna częstotliwość, do 2,23  GHz
Dźwięk Niestandardowy dźwięk 3D Tempest Engine
Wejście kontrolera DualSense , DualShock 4 , PlayStation Move
Łączność
  • Wi-Fi IEEE 802.11ax
  • Bluetooth 5.1
  • Gigabit Ethernet
  • 3 porty USB 3.1
  • 1x USB-C
  • HDMI 2.1 out
Usługi online Sieć Playstation
Wymiary Podstawa : 390 mm × 260 mm × 104 mm (15,4 cala × 10,2 cala × 4,1 cala )
Cyfrowy : 390 mm × 260 mm × 92 mm (15,4 cala × 10,2 cala × 3,6 cala)
Masa Podstawa : 4,5 kg (9,9 funta)
Cyfrowa : 3,9 kg (8,6 funta)
Zgodność wsteczna Większość PlayStation 4 i PlayStation VR gry
Poprzednik PlayStation 4

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *