Play Station 5 (PS5)

Dodatkowe akcesoria

Oprócz ujawnienia konsoli zapowiedziano kilka dodatkowych akcesoriów, w tym stację ładującą dla DualSense, nową kamerę HD oraz pilota multimedialnego. Pulse 3D to bezprzewodowy zestaw słuchawkowy wykonany z wykorzystaniem technologii 3D audio konsoli.

Większość istniejących kontrolerów i akcesoriów do systemu PlayStation 4 będzie nadal działać na systemie PlayStation 5, choć mogą one mieć ograniczoną funkcjonalność. Kontrolery DualShock 4 i inne oficjalne kontrolery innych firm będą działać w systemie, aby móc grać w tytuły na PlayStation 4 (patrz Zgodność wsteczna), ale nie w tytuły na PlayStation 5. Kontroler PlayStation Move, kamera PlayStation i kontroler celownika PlayStation VR, a także kontrolery specjalne z oficjalnymi licencjami, takie jak kije lotnicze i kierownica wyścigowa, również będą kompatybilne i będą zgodne z grami PlayStation 5. Zestawy słuchawkowe PlayStation oraz oficjalnie licencjonowane będą kompatybilne.

Oprogramowanie systemowe

Konsola posiada całkowicie przebudowany interfejs użytkownika, który charakteryzuje się dostępnością i informacją, zapewniając aktualizacje w czasie rzeczywistym, dzięki czemu gracz nie musi szukać lub czekać na odkrycie aktywności znajomych, dostępnych aktywności wieloosobowych oraz dostępnych misji i nagród dla jednego gracza. Cerny stwierdził, że „nie chcemy, aby gracz musiał uruchamiać grę, sprawdzać, co się dzieje, uruchamiać grę, sprawdzać, co się dzieje”, więc wszystkie te opcje będą „widoczne w UI”. Matt MacLaurin, obecny wiceprezes ds. projektu UX na PlayStation, określił przeprojektowany interfejs użytkownika jako „bardzo interesującą ewolucję systemu operacyjnego”, dodając dalej, że jest to „100-procentowa przebudowa UI PS4 i kilka bardzo różnych nowych koncepcji”.  Matt stwierdził również, że wydajność interfejsu użytkownika będzie niezwykle szybka i że zostanie wprowadzony nowy język wizualny, aby podkreślić ewolucyjny rozwój projektu oprogramowania PS5.

Gry

Każda konsola PlayStation 5 zostanie fabrycznie wyposażona w Astro’s Playroom, grę platformową zaprojektowaną jako demonstracja nowego kontrolera DualSense.

Sony uznało przejście z PlayStation 4 na PlayStation 5 za duży postęp technologiczny i przyjęło zmianę pokoleniową. Jim Ryan powiedział, że ich premierowe PlayStation Studios koncentrują się wyłącznie na ekskluzywnych tytułach na PlayStation 5, które wykorzystują rozszerzone możliwości konsoli, zamiast tworzyć nowe, międzypokoleniowe tytuły, które działają zarówno na PlayStation 4, jak i PlayStation 5. „Zawsze mówiliśmy, że wierzymy w pokolenia. Wierzymy, że kiedy zadajesz sobie trud stworzenia konsoli nowej generacji, powinna ona zawierać funkcje i korzyści, których nie zawierała poprzednia generacja”. I że, naszym zdaniem, ludzie powinni tworzyć gry, które mogą w pełni wykorzystać te funkcje” Dyrektor generalny Eric Lempel potwierdził, że Sony „chce rozwijać każdą część tego doświadczenia”, ale żeby tak się stało „nie możemy zabrać wszystkich z poprzednich konsol do [doświadczenia następnej generacji]”. Potrzebujesz nowego sprzętu, potrzebujesz nowych urządzeń, aby doświadczyć tego, czego ci deweloperzy chcą” Lempel powiedział również, że Sony uznało, iż próby dostarczania tytułów międzypokoleniowych ograniczyły innowacje w ich nowych grach, co jest kolejnym powodem, dla którego skupili się na wyłączności PlayStation 5.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *