Play Station 5 (PS5)

Wewnętrzna pamięć masowa PlayStation 5 to niestandardowy dysk SSD o pojemności 825 GB z 12-kanałowym interfejsem, osiągający surową przepustowość 5,5 GB/s. Dzięki dedykowanemu modułowi dekompresyjnemu obsługującemu zlib i nowemu protokołowi Oodle Kraken firmy RAD Game Tools, moduł ten ma typową przepustowość 8-9 GB/s. Stwierdzono, że nietypowy rozmiar dysku jest optymalny dla ścieżki 12-kanałowej, a nie bardziej powszechnej jednostki 512 GB lub 1 TB.  Mark Cerny stwierdził, że szybki dysk SSD jest żądaniem numer jeden od twórców gier. Tak więc celem było nie tylko uzyskanie teoretycznej, surowej prędkości odczytu sto razy większej niż w PS4, ale także wyeliminowanie wąskich gardeł wejścia/wyjścia (I/O), tak aby cel wydajności mógł być efektywny. W tym celu Sony zaprojektowało niestandardowy układ z wieloma koprocesorami do pracy w unison z kontrolerem pamięci flash do bardziej wydajnego kanału danych w całym systemie. Jeśli dane są w stanie dobrze skompresować, niestandardowy układ jest w stanie przetworzyć do 22 GB/s. Półprzewodnikowa pamięć masowa do gier jest rozszerzalna przez port NVM Express (NVMe) M.2, a dodatkowy dysk twardy może zostać dodany przez dyski kompatybilne z USB.  Chociaż instalacja gier z dysku jest obowiązkowa, użytkownik ma pewną drobiazgową kontrolę nad tym, ile trzeba zainstalować, jak np. zainstalować tylko komponenty gry dla wielu graczy. Konsola zawiera napęd optyczny Ultra HD Blu-ray kompatybilny z 4K.

Sony opracowuje ulepszoną obsługę zawieszonego stanu rozgrywki, aby PlayStation 5 zużywało mniej energii niż PlayStation 4.

Forma obudowy konsoli została ujawniona podczas prezentacji 11 czerwca 2020 r. Jednostka startowa jest dwukolorową konstrukcją pasującą do ujawnionego wcześniej kontrolera DualSense, z czarnym wewnętrznym blokiem otoczonym dwoma białymi skrzydłami po bokach, z których każde jest podświetlone niebieskimi diodami LED. Urządzenie może pracować w trybie pionowym (z podstawą do podtrzymywania) lub poziomym. Otwory wentylacyjne znajdują się w górnej części urządzenia w pozycji pionowej. Przednie maskownice zawierają otwór na napęd Blu-Ray (dla podstawowego urządzenia PlayStation 5) oraz porty USB-A i USB-C. Prezes Sony, Jim Ryan, stwierdził, że konstrukcja ma stanowić „skok kwantowy w stosunku do obecnej generacji” i że obok nowych gier ma być „transformacyjna w zakresie wyglądu, dźwięku i odczuć”.  Ryan stwierdził również, że wybór kolorów białego i czarnego jest przeznaczony do wprowadzenia na rynek, a dodatkowe kolory mogą być dostępne później. Jednostka bazowa ma wymiary 390 x 260 x 104 mm i waży 4,5 kilograma, natomiast wersja cyfrowa jest nieco szczuplejsza, o wymiarach 390 x 260 x 92 mm i waży 3,9 kilograma.

Ryan stwierdził, że rozważali oni „tanią, zredukowaną wersję spec” konsoli, ale z ich badań wynika, że konsole te nie wypadły dobrze i uważali, że taka konsola zbyt szybko stanie się przestarzała.

Kontroler DualSense

Nowy bezprzewodowy kontroler DualSense dla PlayStation 5 został ujawniony 7 kwietnia 2020 roku. Kontroler DualSense bazuje na kontrolerach DualShock, ale z modyfikacjami, na które wpływ miały dyskusje z projektantami gier i graczami.Kontroler DualSense posiada adaptacyjne wyzwalacze z haptycznym sprzężeniem zwrotnym, które mogą zmienić opór gracza w razie potrzeby, wspierając doświadczenie takie jak wirtualne rysowanie strzały z łuku.  Kontroler DualSense posiada silne haptyczne sprzężenie zwrotne poprzez cewkę drgającą, która wraz z ulepszonym głośnikiem kontrolera ma na celu zapewnienie lepszego sprzężenia zwrotnego w grze.  Podczas gdy DualSense posiada większość tych samych przycisków, co DualShock 4, zmienia on nazwę przycisku „Share” na „Create” z dodatkowymi środkami dla graczy do udostępniania i tworzenia treści z innymi. Dodano nową, wbudowaną matrycę mikrofonową, dzięki której gracze mogą rozmawiać z innymi, używając tylko kontrolera. Ma on dwukolorowe zabarwienie, głównie białe z czarną stroną. Pasek świetlny został przesunięty na boki panelu dotykowego. Posiada złącze USB-C, baterię o podwyższonej pojemności i gniazdo audio.