Co jest potrzebne, aby wrócić do pracy

Przeprowadź badania

Powinieneś uzyskać jeszcze kilka dodatkowych informacji, których prawdopodobnie nie znajdziesz w swoim komputerze – chyba, że zaczniesz przeglądać strategiczne strony internetowe -a są one na tyle ścisłe, że trudno mi będzie ci w tym pomóc. Jeśli uda ci się je zdobyć, dołącz je do dokumentacji swojego planu.

Ubezpieczenie

Straty związane z uszkodzeniem (lub zaginięciem) sprzętu komputerowego przez niektóre rodzaje katastrof, mogą zostać pokryte z ubezpieczenia (zależnie od typu polisy). Standardowa polisa na ubezpieczenie domu w najlepszym wypadku traktuje komputer jak każde inne urządzenie gospodarstwa domowego.

Właściciele drobnych firm mogą liczyć na polisę dokładnie precyzującą wartość całego miejsca pracy związanej z komputerem. Właściciele domów także mogą wykupić tego rodzaju ubezpieczenie, ale jako dodatek do zwykłej polisy domowej.

Jeśli jesteś ubezpieczony, sprawdź w polisie, na pokrycie jakich kosztów możesz ewentualnie liczyć. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z przedstawicielem agencji ubezpieczeniowej.

OSTRZEŻENIE

Wystrzegaj się raczej wykupywania specjalnej polisy ubezpieczającej domowe biuro lub inne skromne miejsca pracy. Może się okazać, że składka ubezpieczeniowa będzie tak wysoka, iż wystarczyłaby prawie na spłatę kolejnego komputera. Zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję, sprawdź dokładnie ceny i warunki oferowane w twojej okolicy.

Środki społeczne

W niektórych społecznościach istnieją specjalne urzędy, które pomagają ludziom w przypadku wystąpienia katastrofy, zwłaszcza jeśli jest to katastrofa o zasięgu lokalnym (na przykład duży pożar, powódź lub trzęsienie ziemi). Zakres usług oraz środków pomocowych mogą być bardzo różne, w zależności od okoliczności oraz środków dostępnych w danej społeczności. Niektóre urzędy mogą zaoferować tymczasowe schronienie, niektóre mogą skierować cię do ludzi, którzy na jakiś czas udostępnią ci miejsce na założenie biura, a niektóre mogą nawet przekazać ci mniejsze lub większe kwoty, które pomogą ci stanąć na nogi.

Tak się jednak składa, że w momencie pojawienia się katastrofy, jest już zwykle za późno na szukanie tego rodzaju informacji. Dlatego już teraz powinieneś udać się do urzędu miejskiego i poprosić o podanie numerów, pod które mógłbyś zadzwonić w przypadku znalezienia się w krytycznej sytuacji. Jeśli masz trochę czasu, postaraj się sprawdzić, czy pod uzyskanymi numerami rzeczywiście znajdują się ludzie, którzy mogliby zaoferować ci pomoc.

Zaawansowane poszukiwania

Jeśli jesteś jedną z tych osób, których życie uzależnione jest od stanu komputera (jak nie przymierzając ja), powinieneś poszukać dodatkowych możliwości uzyskania pomocy, zwłaszcza jeśli mieszkasz w rejonie, w którym lokalne środki pomocowe są dosyć skromne.

Na przykład, jeśli twój komputer stał się niedostępny na kilka dni, a nie posiadasz żadnego sprzętu rezerwowego, możesz poszukać pomocy wśród znajomych, współpracowników, zwierzchników i innych ludzi, którzy mogliby zaoferować ci miejsce tymczasowej pracy, wyposażone w podstawowy zestaw komputerowy. Być może ktoś posiada jakiś nieużywany komputer lub laptopa i mógłby ci go pożyczyć. W takiej sytuacji nie możesz zakładać niczego z góry; musisz wcześniej popytać się wśród znajomych, aby zwiększyć swoje szanse na bezproblemową kontynuację pracy w przypadku jakiejś awarii.

To samo dotyczy przypadku, gdy twoje biuro (lub dom) staje się dla ciebie niedostępne z powodu wystąpienia katastrofy. Być może posiadasz nawet drugi komputer (na przykład laptopa lub inny przenośny sprzęt), ale nie możesz dostać się do swojego biura (lub domu) i nie masz gdzie naładować baterii. W tym przypadku z pomocą może przyjść sąsiad lub przyjaciel.

Poza tym, w twoim miejscu zamieszkania znajduje się zapewne sporo budynków, w których możesz wynająć pokój i korzystać z dostępnego wyposażenia, a nawet wypożyczyć ten sprzęt na kilka dni lub tygodni.

Układanie alternatywnego planu B

Jeśli nie możesz znaleźć zastępczego komputera ani miejsca, w którym mógłbyś go pożyczyć na czas przywracania twojej przestrzeni roboczej (oraz naprawy uszkodzonego sprzętu), skorzystaj z’innych, krótkoterminowych możliwości.

Najpierw pomyśl o mniej atrakcyjnych alternatywach. Na przykład, jeśli nie możesz pożyczyć komputera (lub wynająć pokoju do pracy) od przyjaciół lub członków rodziny, możesz skorzystać z dostępu do internetu w swojej bibliotece lub kawiarence internetowej. Oczywiście w ten sposób nie załadujesz obrazu swojego dysku i nie wrócisz do pracy przy danych pochodzących z własnego komputera, ale możesz poszukać niezbędnych informacji lub sprawdzić ważną pocztę. Mądrym posunięciem byłoby założenie zapasowego, darmowego konta pocztowego, obsługiwanego z poziomu przeglądarki (na przykład w serwisie Hotmail pod adresem www.hotmail.com lub Onet – www.onet.pl), które ułatwiłoby kontrolę zawartości skrzynki pocztowej w okresie, gdy zwykłe połączenie internetowe i podstawowe konta pocztowe są niedostępne.

Testowanie planu

Jeśli skończyłeś już obmyślanie swojego planu, najwyższy czas go przetestować. Oczywiście nie oznacza to, że masz doprowadzić do jakiejś katastrofy. Nie musisz testować dokładnie wszystkich detali swojego planu – wystarczy, że skupisz się na najważniejszych czynnikach i wszystko poukładasz sobie w głowie. Przećwicz ustawianie potrzebnych komponentów zwracając szczególną uwagę na to, aby były one łatwo dostępne z pozycji zajmowanej podczas pracy przy komputerze.

Postaraj się, aby wśród elementów procesu testowania planu znalazło się miejsce na:

• Sprawdzenia czy zestaw do likwidowania skutków awarii znajduje się w odpowiednim miejscu oraz czy zawiera wszystkie niezbędne informacje.

• Sprawdzenia daty utworzenia ostatnich pełnych kopii zapasowych lub obrazów napędów; jeśli nie są zbyt świeże, natychmiast przeprowadź aktualizację.

• Przejrzenia instrukcji opisujących proces odzyskiwania danych z kopii zapasowych i obrazów napędów.

• Uwzględnienia w planie wszelkich zmian w aktualnej konfiguracji oraz usługach, z których korzystasz, wpływających na twoje potrzeby w okresie kryzysowym.