Co jest potrzebne, aby wrócić do pracy

Co jest potrzebne, aby wrócić do pracy

Jeśli sporządziłeś kompletną listę rzeczy, z których obecnie korzystasz i których możesz potrzebować, nadszedł czas na spisanie kolejnej listy – tym razem będą to rzeczy, które pozwolą ci wrócić do pracy z komputerem. Pamiętaj, że masz już gotowy zestaw do likwidacji skutków awarii i w tym rozdziale uzupełnisz go jedynie o swoje dane, które chciałbyś zabezpieczyć.

Stawiamy pomost

Proces odtwarzania zasadniczo polega na przejściu z punktu A, w którym nie możesz czegoś zrobić, do punktu B, w którym staje się to możliwe.

Zestaw do likwidowania skutków awarii, skonstruowany w poprzednim rozdziale, może stać się podstawowym elementem stanowiącym pomost między tymi dwoma punktami, ponieważ zawiera narzędzia potrzebne nie tylko do wykonania niezbędnych napraw, ale także do postawienia zupełnie nowego systemu, który przejmie dane przechowywane na unieruchomionym komputerze.

Mając świadomość, że w każdej chwili możesz przenieść zabezpieczone wcześniej dane, możesz teraz zastanowić się nad stworzeniem krótko- oraz długoterminowej strategii działania.

Na przykład, jeśli wiesz, że twój twardy dysk lub płyta główna zostały uszkodzone, wiesz także, że musisz je wymienić. W zależności od sposobu przeprowadzenia tej wymiany, może ona potrwać jeden lub więcej dni, podczas których twój główny i jedyny komputer jest dla ciebie niedostępny. Możesz też przedstawić koncepcje wychodzenia z dużo poważniejszych problemów. Na przykład: twój dom (lub biuro) staje się dla ciebie kompletnie niedostępny, a jedyne rzeczy, którymi dysponujesz, to – w najlepszym wypadku – kilka przedmiotów osobistych oraz twój zestaw do likwidowania skutków awarii.

Im więcej scenariuszy wydarzeń uda ci się zaplanować, tym lepiej dla twojego bezpieczeństwa.

Układanie planu awaryjnego

Oczywiście najlepszy z możliwych scenariuszy katastrofy to taki, w którym ty, bliskie ci osoby oraz przestrzeń, w której mieszkasz/pracujesz możecie funkcjonować w taki sam sposób, jak dotychczas.

Jeśli uszkodzeniu ulegnie tylko twój komputer, to pozostała część tej książki powinna pomóc ci w rozwiązaniu tego problemu. Jeśli jednak twój komputer (lub cała przestrzeń robocza) stanie się niedostępny na dłuższy czas, musisz stworzyć odpowiedni plan awaryjny, który pomoże ci wrócić do pracy tak szybko, jak to tylko możliwe.

Najłatwiejszym problemem do załatwienia jest sam komputer, ponieważ wystarczy, że nabędziesz nowy egzemplarz (o ile oczywiście masz warunki do jego ustawienia i uruchomienia) i skorzystasz z czegoś w rodzaju obrazu napędu, aby skonfigurować nowy system w identyczny sposób jak stary. Co prawda będzie to fizycznie inny sprzęt, ale system operacyjny, ustawienia, aplikacje i dane pozostaną bez zmian. Utworzenie obrazu napędu powinno znaleźć się w twoim planie likwidowania skutków awarii.

• Ale przecież natychmiastowa wymiana komputera może okazać się niepożądana lub nawet niewykonalna. Powinieneś zatem myśleć kategoriami „Jeśli stanie się [to], zrobię [tamto]”. Na przykład,,jeśli mój komputer przestanie dziś działać, mogę…”

• „Jeśli mój komputer stanie się dla mnie niedostępny w najbliższej przyszłości, w krótkiej perspektywie mogę zrobić [to], a jeśli sytuacja nie ulegnie poprawie, zacznę [tamto].”

Mój plan rozpoczyna się w następujący sposób:

• Jeśli mój komputer stanie się niedostępny na krótki okres czasu, mogę przenieść swoją

bazę operacyjną na drugi komputer lub na mojego laptopa. Drugi komputer posiada własny modem i linię telefoniczną, jest też wyposażony w szybki dostęp do internetu oraz podłączony do mojej sieci roboczej. Laptop może korzystać z bezprzewodowego systemu sieciowego z dostępem do internetu; mogę też zainstalować w nim zapasową kartę modemu, podłączyć linię telefoniczną i skorzystać z darmowego konta dostępowego.

• Jeśli moje biuro stanie się niedostępne na krótki czas, mogę przenieść swoją bazę operacyjną na laptopa lub pracować w studiu nad garażem.

• Jeśli cała moja posiadłość (dom i biuro) staną się dla mnie niedostępne, a mam do wykonania terminowe zlecenie, wynajmę pokój w lokalnym hotelu dla biznesmenów, oferującym wszystko czego potrzebuję; sprawdziłam – mogę nawet w razie potrzeby przenieść tam swojego laptopa i korzystać z szybkiego dostępu do internetu.

Dołącz do planu ścisłe informacje – na przykład jak długo możesz czekać na naprawienie uszkodzonego komputera, aby stwierdzić, że konieczny jest zakup nowego sprzętu. Zwróć też uwagę na dodatkowe informacje zawarte w tym paragrafie.

Przygotuj ogólny szkic, a następnie sklej z niego ostateczny dokument, który nie tylko zostanie skopiowany i schowany w bezpiecznym miejscu, ale wydrukowany i umieszczony w twoim zestawie do likwidowania skutków awarii.

WSKAZÓWKA

Jeśli twój budżet domowy ci na to pozwala, zacznij regularnie odkładać pieniądze na „komputerowy fundusz wypadkowy”, będący jednym z elementów twojego planu awaryjnego. Uskładane w ten sposób fundusze mogą zostać wykorzystane na zakup nowego systemu w przypadku wystąpienia katastrofy lub uszkodzenia obecnie używanego sprzętu.

UWAGA

Bądź przygotowany na to, że twój plan może ulec korektom uzależnionym od pojawienia się rozmaitych okoliczności.