Repozytorium – system repozytoryjny

Obracając się w dobie ciągłego rozwoju informatycznego dostrzegamy, iż co poniektóre zagadnienia stają się uniwersalne i da się do nich dopasować wiele różnych wyjaśnień. Obecnie chcielibyśmy sformułować wam system repozytoryjny, jaki w ostatnim czasie znacznie się zmienił. Przyjrzymy się również typom repozytoriów, żebyście mogli rozpoznać różne typy tego rozwiązania.

Usługa repozytorium jest rozwiązaniem technologicznym, jakie służy głównie do zapisywania, gromadzenia oraz udostępniania przeróżnego rodzaju plików. Należy odróżniać usługę repozytorium od bibliotek cyfrowych i platform, jakie ujawniają wyłącznie współczesne treści. Natomiast repozytorium przechowuje nie tylko dopiero co utworzone kopie danych lecz również archiwalne materiały. Założeniem repozytorium jest także przebieranie oraz kategoryzowanie danych oddanych do przechowania. Dobre repozytorium to te, które należy do sieci międzynarodowej infrastruktury repozytoryjnej.

Są przeróżne typy repozytoriów, a sam system repozytoryjny złożony jest z wielu różnych kategorii narzędzi. Wśród repozytoriów znajdują się:

1. Repozytorium instytucjonalne – jak sama nazwa wskazuje zakładane jest przez instytucje. Służy ono głównie do magazynowania oraz propagowania publikacji, jakich autorami są jednostki należące do danej instytucji. Dodatkowo repozytorium instytucjonalne pomaga w jakiś sposób nadzorować instytucją. Dużym plusem tego rodzaju repozytoriów jest opcja sporządzania nader dokładnych statystyk.

2. Repozytorium dziedzinowe – tu swoje rezultaty badań, publikacje i wyniki pracy mogą lokować jednostki zajmujące się wybraną specjalizacją. Jako sztandarowy wzór repozytorium dziedzinowego możemy podać arXiv, które dostarcza fizykom wiadomości o nowych publikacjach.

3. Repozytorium projektowe – wzorem może być repozytorium ECNIS. Określa się je jako rozległy projekt kilku instytucji, jaki może obsługiwać repozytorium w zamysłach usprawnienia komunikacji i zbiorczego przedstawiania efektów projektu.

4. Repozytorium danych – wyjątkowa kategoria repozytoriów. Repozytoriów publikacji jest o wiele więcej aniżeli repozytoriów danych. Repozytoria danych mimo to wciąż się rozwijają, a pomaga im w tym procesie wprowadzenie polityk instytucjonalnych. Jeśli repozytoria danych będą nadal rozwijały się w takim tempie to wkrótce będzie można je także podzielić na instytucjonalne i dziedzinowe.

Przedstawiłem zaledwie kilka przykładów repozytoriów. Szczerze mówiąc jest ich naprawdę bardzo dużo. Jedne kwalifikowane} są do repozytoriów treści jeszcze inne zaś do repozytoriów danych. W sieci jest mnóstwo otwartych repozytoriów, z których można skorzystać. Założyć repozytorium możemy także z pomocą jednostek, które proponują usługę repozytorium w swoich założeniach firmowych.