Pytanie o indeksacje stron generowanych dynamicznie.

Pytanie o indeksacje stron generowanych dynamicznie.

Strona jest bankiem zdjęć, struktura płaska, do strony pojedynczego zdjęcia prowadzi ścieżka 3 kroków: 1) główna 2) strona wyboru zdjęć generowana dynamicznie 3)strona zdjęcia. Czy ta końcowa strona zdjęcia zostanie zaindeksowana? Wątpliwości wywołuje strona wyboru zdjęć, ponieważ wybór jest generowany w danej chwili i trochę to trwa. Czy nie lepiej  było zrobić statyczne strony wyboru zdjęć ze stałymi zdjęciami/linkami na strony zdjęć?

 

Podstawowy warunek zaindeksowania strony to umożliwienie robotowi wyszukiwarki dotarcie do niej przez klikanie w kolejne odnośniki. W opisanej sytuacji wystarczą dwa kliknięcia aby ze strony głównej dotrzeć do podstrony pojedynczego zdjęcia, a więc ilość kroków jest jak najbardziej w porządku.

 

Faktycznie, problem może stanowić drugi krok, a więc strona wyboru zdjęć. Jeśli na tej stronie dynamicznie generowane są linki tylko do części zdjęć (określonej porcji) oraz są one generowane przy każdym wejściu do innych zdjęć (np. w sposób losowy) wówczas niemal pewne jest, że robot wyszukiwarki zaindeksuje tylko niewielką część podstron konkretnych zdjęć. Zaindeksowane zostaną te zdjęcia do których odnośniki znajdą się na stronie wyboru zdjęć w momencie kiedy robot wyszukiwarki odwiedzi stronę.

 

Najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji byłoby zmodyfikowanie podstrony wyboru zdjęć tak, aby była ona stronicowana. A więc na podstronie:

 

domena.pl/wybor-zdjec/ umieszczona została pewna część linków do zdjęć najnowszych, na stronie:

 

domena.pl/wybor-zdjec/2/ kolejna porcja linków do zdjęć starszych, itd.

 

W miarę dodawania kolejnych zdjęć na stronie pierwszej linki będące na strnie pierwszej wyboru zdjęć przejdą na stronę drugą, ale dzięki temu robot wyszukiwarki będzie w stanie w strukturze serwisu odnaleźć odnośniki do wszystkich zdjęć.

 

Można pokusić się także o kategoryzacje zdjęć i stworzenie kilku podstron wybory zdjęć (np: „Zdjęcia ludzi”, „Zdjęcia budynków”, itd.).

 

Stworzenie statycznych (poniekąd) stron wyboru zdjęć jest rozwiązaniem lepszym.

 

Innym rozwiązaniem jest utworzenie mapy XML zawierającej linki do wszystkich podstron zdjęć.

 

Czas ładowania strony ma zdecydowanie wpływ na indeksowanie strony dlatego optymalizacja czasu ładowania strony jest bardzo wskazana.