INSTALACJA WINDOWS XP, VISTA, 7 Z PENDRIVE

Instalacja systemów operacyjnych z pendriva zajmuje bardzo mało czasu. Dzieje się tak, gdyż pamięci flash charakteryzują się znaczną większą prędkością odczytu, niż tradycyjne nośniki DVD. Często jest to także jedyny sposób na instalację systemu operacyjnego w netbook’u – jeśli nie posiadamy zewnętrznego napędu CD/DVD. W tym poradniku zaprezentujemy jak przygotować naszego pendriva do instalacji systemu Windows.

Sposobów na instalację Windows z dysku USB i jego przygotowanie jest wiele. My skorzystamy z programu WinToFlash.

1. Przejdźmy na stronę http://wintoflash.com/download/en/i pobierzmy aktualną wersję programu (na dzień dzisiejszy 05.04.2011 tj. 0.7.0008 beta). Po pobraniu, wypakowujemy archiwum z plikami programu i uruchamiamy plik: WinToFlash.

2. Podczas pierwszego uruchomienia programu wyświetlony zostanie nam kreator: First start wizard. Klikamy w Next, akceptujemy licencję zaznaczając pole I accept EULA i klikamy w każdym kolejnym kroku/okienku Next.

3. Włóżmy teraz do naszego napędu płytę z systemem Windows i skopiujmy całą zawartość płyty na dysk twardy naszego komputera. Włóżmy także nasz dysk przenośny do portu USB. W programie natomiast kliknijmy w przycisk widoczny na obrazku:  4. Został uruchomiony kreator, dzięki któremu przygotujemy nasz dysk przenośny do instalacji systemu. Klikamy w Dalej.

5. W polu Windows pliki trasy klikamy w Wybierz i wskazujemy lokalizację, gdzie skopiowane zostały pliki z naszej płyty z systemem. W polu USB klikamy w Wybierz i wybieramy lokalizację (literę) naszego pendrive’a. Następnie klikamy w Dalej.

6. Zostanie nam wyświetlona licencja naszego systemu, który chcemy skopiować na dysk USB. Zaznaczamy Zgadzam się z warunkami umowy licencyjnej i klikamy w Kontynuuj.

7. Program dokona formatowania naszego nośnika – jeśli znajdują się na nim ważne dla nas dane jest to ostatni moment na wykonanie ich kopi. Aby potwierdzić klikamy w OK.

8. Czekamy kilka minut…Po zakończeniu procesu formatowania i kopiowania plików klikamy w Dalej a następnie Wyjdź.

Nasz system jest już gotowy do instalacji z pendrive’a. Wystarczy uruchomić komputer ponownie by rozpocząć instalację. Jeśli instalator nie „wystartuje” należy zmienić w BIOS’ie kolejność bootowania napędów.