Friday Night Funkin

Friday Night Funkin

Friday Night Funkin jest free-to-play i open-source gra rytmiczna opracowana przez zespół czterech użytkowników Newgrounds. Gra ma styl gry przypominający Dance Dance Revolution i PaRappa the Rapper z estetyką przypominającą gry Flash popularne we wczesnych i średnich latach 2000 na platformach takich jak Newgrounds.

Gra obraca się wokół postaci gracza, po prostu o nazwie „Boyfriend”, który musi pokonać szereg znaków w śpiewaniu i rapowania konkursów dla niego być w stanie datować swoje zainteresowanie miłością, „Girlfriend”.

Friday Night Funkin to gra rytmiczna, w której gracz musi przejść wiele „tygodni”, z których każdy zazwyczaj zawiera wiele piosenek. W każdym tygodniu gracz zazwyczaj mierzy się z innym przeciwnikiem.

Podczas gry, przeciwnik będzie śpiewać wzór notatek, które gracz musi odzwierciedlać przez naciśnięcie klawiszy strzałek lub klawiszy W, A, S i D. Późniejsze utwory wprowadzają bardziej skomplikowane wzory, z gracza wzór różni się od przeciwnika lub obu piosenkarzy angażujących się w duecie. Na dole ekranu znajduje się pasek wskazujący, jak dobrze gracz sobie radzi. Lewa strona paska jest czerwona, reprezentująca przeciwnika. Prawa strona jest zielona, reprezentująca gracza. Udane uderzenia w nuty zwiększą pasek gracza, podczas gdy brak nut lub naciśnięcie, gdy nie ma nut, spowoduje powiększenie paska przeciwnika. Gracz ponosi porażkę, jeśli pasek przeciwnika wypełni cały pasek.

Dla każdego tygodnia, gracz ma możliwość wyboru jednego z trzech poziomów trudności: Łatwy, Średni i Trudny. Wraz ze wzrostem poziomu trudności, prędkość nadlatujących strzał wzrasta, a wzory strzał stają się bardziej skomplikowane. Wysoki wynik gracza dla każdego tygodnia na każdym poziomie trudności jest śledzony i wyświetlany w górnym rogu ekranu wyboru tygodnia.

Gracz może również grać w trybie „free play”, gdzie struktura „tygodnia” i wszelkie cutscenki są ignorowane, a gracz może grać każdą pojedynczą piosenkę samodzielnie.

Tydzień 1
Tydzień 1 (zatytułowany „Daddy Dearest”) zawiera piosenki „Bopeebo”, „Fresh” i „Dad Battle”. Gracz wciela się w rolę niebieskowłosego chłopaka zwanego „Boyfriend” (często skracanego do „BF”), który chce umówić się ze swoją dziewczyną (podobnie skracaną do „GF”), ale jej ojciec, były gwiazdor rocka znany jako „Daddy Dearest”, nie pochwala ich związku. Chłopak musi przekonać jej ojca, aby pozwolił mu się z nią umówić dzięki talentowi muzycznemu.

Tydzień 2
Tydzień 2 (zatytułowany „Spooky Month”) zawiera piosenki „South” i „Spookeez”. Jak Pump i Skid świętować Upiorny miesiąc, natknąć się na Girlfriend domu rodziców i potwora (po prostu nazwany „Monster”) chce Skid i Pump przynieść Girlfriend nad być jego „specjalne traktowanie” i wyzwanie Boyfriend wygrać Girlfriend.

Tydzień 3
Tydzień 3 (zatytułowany „Pico”) zawiera utwory „Pico”, „Philly Nice” i „Blammed”. Po upokorzony w pierwszym tygodniu, Daddy Dearest wynajmuje hitman, o nazwie Pico, aby zabić „nieznany cel”. Jednak po przybyciu na miejsce, uświadamia sobie, że ten cel jest Boyfriend, który wcześniej wiedział. Decydując się na oszczędzenie jego życia, Pico zamiast tego ogłasza bitwę rapową.

Tydzień 4
Tydzień 4 (zatytułowany „Mommy Must Murder”) zawiera utwory „Satin Panties”, „High” i „M.I.L.F”. Chłopak musi zmierzyć się z matką dziewczyny, znaną po prostu jako „Mama”. Tydzień 4 odbywa się na dachu kilku limuzyn z tańczącymi diabłami w tle.

Tydzień 5
Tydzień 5 (zatytułowany „Red Snow”) zawiera piosenki „Cocoa”, „Eggnog” i „Winter Horrorland”. Tydzień 5 odbywa się w centrum handlowym, pozornie podczas świąt Bożego Narodzenia, gdzie Boyfriend musi walczyć z rodzicami dziewczyny, którzy wzięli jako zakładnika krzesło Świętego Mikołaja w centrum handlowym, trzymając go na muszce.

Tydzień 6
Tydzień 6 (zatytułowany „Hating Simulator”) zawiera utwory „Senpai”, „Roses” i „Thorns”. Chłopak i dziewczyna zostają wessani do Hating Simulator, fikcyjnego symulatora randek na PlayStation i zmuszeni do walki z postacią prawdopodobnie o imieniu „Senpai”.

Rozwój
Ninjamuffin99 i trójka jego przyjaciół z Newgrounds (artyści Dave „Phantom Arcade” Brown i evilsk8r, a także kompozytor Isaac „Kawai Sprite” Garcia) początkowo stworzyli Friday Night Funkin jako zgłoszenie do Ludum Dare 47, publikując demo online w Tygodniu 1 z zaledwie dwoma utworami. Demo odniosło niespodziewany sukces, co doprowadziło do wielu próśb o wydanie pełnej gry. Ninjamuffin99 powiedział, że już od początku planował rozbudowę gry i myślał o Ludum Dare jako o prototypie, a nie demie gry.

Ninjamuffin99 opublikował nowy build na Newgrounds (a później na Itch.io) 1 listopada 2020 roku, który dodał nowy ekran tytułowy i towarzyszącą mu piosenkę, menu, tryb swobodnej rozgrywki i fabułę, samouczek, zaktualizowany ekran zakończenia gry, menu pauzy, tryb debugowania, piosenkę „Dad Battle” w Tygodniu 1, zaktualizowane ikony chłopaka oraz Tydzień 2. Zainteresowanie grą wzrosło, a to stał się najwyższym oceniane gry w 25-letniej historii Newgrounds. Gra otrzymała również znaczną uwagę poprzez trendy na platformach takich jak YouTube, Twitter, TikTok i Twitch. Gra ma aktywną społeczność moderską dzięki wydaniu open source, co pozwala na implementację treści stworzonych przez fanów.

Jego ścieżka dźwiękowa, autorstwa kompozytora Kawai Sprite, została udostępniona bezpłatnie na Bandcamp i Spotify.