Co zrobić z nieistniejącymi stronami? Przekierować na stronę główną?

Co zrobić z nieistniejącymi stronami? Przekierować na stronę główną?

Google ma to do siebie, że nieistniejące strony potrafią widnieć w indeksie wyszukiwarki jeszcze długo po tym jak przestały istnieć.

Najskuteczniejszym sposobem pozwalającym w optymalny, zarówno dla użytkowników jak i wyszukiwarek, sposób poradzić sobie z nieistniejącymi stronami, to zastosować przekierowania 301 adresów nieistniejących na adresy stron istniejących o identycznej, ewentualnie jak najbardziej zbliżonej treści.

 

Takie rozwiązanie często może okazać się niemożliwe ze względu na konieczność wygenerowania ogromnej ilości przekierowań w pliku htaccess. W takim przypadku nieistniejące adresy warto przekierować przynajmniej na działy tematycznie zbliżone do nieistniejących stron.

 

Przekierowanie nieistniejących podstron na stronę główną nie jest błędem i nie wpływa negatywnie na wysokość strony w wynikach wyszukiwania. Obniżenie pozycji w wynikach wyszukiwania może być rezultatem utraty części contentu strony (utrata treści podstron). Przekierowanie błędów 404 na stronę główną jest też nieoptymalne ze względu na użyteczność serwisu.

Przekierowanie na stronę główną powoduje u użytkownika dezorientację (nie jest w stanie się domyślić, że strona którą próbował otworzyć nie istnieje).