Asus – nowy, trzyzakresowy router Wi-Fi

Czy to niespodzianka, że Asus wprowadza na rynek trzyzakresowy, gigabitowy router bezprzewodowy? Chyba nie. Firma Asus znana jest z produkcji dobrych gatunkowo routerów. Co tym razem przygotował dla nas ten producent? Jest to RT-AC3200, który posiada dwa pasma 802.11ac 5 GHz oraz jedno pasmo 802.11n 2,4 GHz. Wszystkie te pasma mają zapewnić całkiem dużą przepustowość. Ciekawostką jest zastosowanie takich technologii jak: Tri-Band Smart Connect, której zadaniem jest przydzielenie pasma urządzeniom oraz AiRadar odpowiedzialny za większe pokrycie sygnałem. Lecz to dopiero początek.

Zaprezentowany przez Asusa router posiada sześć odczepianych anten, które działają w konfiguracji 3×3. Specjalnie wykonana konstrukcja urządzenia sprawia, że na każdym z pasm 802.11ac 5GHz można uzyskać prędkość 1300 Mbit/s, co daje nam łącznie prędkość 2600 Mbit/s. W dodatku RT-AC3200 korzysta z technologii Broadcom TurboQAM, która przyspiesza połączenie na paśmie 802.11n 2,4 GHz z 450 Mbit/s do aż 600 Mbit/s. Sumując: łączna prędkość przesyłania danych przez to urządzenie wynosi 3200 Mbit/s. Jest to przepustowość trzykrotnie większa niż w przypadku przewodowej sieci Gigabit Ethernet.

Szczególna uwagę należy zwrócić na Tri-band Smart Connect, która jest technologią dobierającą w sposób inteligentny optymalne pasmo dla każdego urządzenia z łącznością Wi-Fi w oparciu o jego prędkość, siłę sygnału oraz natężenie ruchu. Użytkownik w takim przypadku nie musi decydować jakiego pasma ma użyć, gdyż dzieje się to automatycznie. Ponadto router Asusa zapewnia inteligentne zarządzanie i monitorowanie ruchu. Co to znaczy? Otóż mowa tu o adaptacyjnym QoS, który jest funkcją, która samodzielnie ma przydzielać priorytety oraz przepustowość urządzeniom bądź aplikacjom. Dzięki tej opcji otrzymujemy nadzwyczaj płynne strumieniowanie filmów HD, grę online bez  tak zwanych „lagów”, czysty głos podczas rozmów przez Skeypa i możliwość przeglądania stron www, jak również pobieranie plików bez jakichkolwiek opóźnień. Już jest nieźle, a tu przed nami jeszcze Traffic Analyzer, który jest nową funkcją wprowadzoną przez Asusa do swojego urządzenia pozwalającą na wgląd w to, co działo się w sieci podczas danego dnia, tygodnia lub też miesiąca. Dzięki tej opcji możemy również sprawdzić ile przepustowości wykorzystał dany użytkownik, aplikacja czy urządzenie, a to z kolei ułatwi wyeliminowanie wąskich gardeł w połączeniu sieciowym. Jest to idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą mieć na oku poczynania dzieci w internecie, a także dla pracodawców, którzy mogą w ten sposób sprawdzić jakie strony zostały odwiedzone przez ich pracowników. O bezpieczeństwo dbają 4 funkcje: Router Security Scan, Malicious Site Blocking, Vulnerability Protection, Infected Device Detection and Blocking.